Sycylijski mrok

Tytuł oryginalny:
Midnight in Sicily
Autor:
Peter Robb ...
Tłumacz:
Bohdan Maliborski
Wyd. w latach:
2013 - 2022
Wydane w seriach:
Reportaż
Reportaż - Wydawnictwo Czarne
ISBN:
978-83-7536-529-0, 978-83-7536-646-4
978-83-8191-107-8, 978-83-8191-590-8
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
Więcej informacji...
3.2 (5 głosów)

W ciągu kilku tysiącleci swojej historii Sycylia wielokrotnie była sceną okrutnych wojen, cierpienia i przemocy. Ta słoneczna wyspa wraz ze swymi plażami, gajami oliwnymi i zabytkami architektury antycznej nieraz pogrążała się w głębokim mroku. Peter Robb, zafascynowany tym pełnym sprzeczności regionem, którego oszałamiające piękno kontrastuje z brutalnością doskonale zorganizowanych struktur przestępczych, oparł się pokusie mitologizacji Sycylii. Mafii w jego wydaniu daleko od romantyzmu, honor i lojalność zastąpiły bezwzględny terror, korupcja i krętactwo, a granice dzielące ją od świata wielkiej polityki niemal całkiem się zatarły.

Książka otrzymała Nagrodę Literacką Premiera stanu Wiktoria im. Nettie Palmer w kategorii non-fiction 1997, została również uznana za Książkę Roku przez "The New York Times Book Review" i Nowojorską Bibliotekę Publiczną.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Bardzo męczącą książką, a w zasadzie reportaż o polityczno-mafijnych powiązaniach rządów Anderottiego. Przewijająca się wręcz w nieskończoność ilość nazwisk osób związanych z sycylijską mafią, kto kogo zabił i mógł zabić. Pod względem oceniając wkład pracy autora, można powiedzieć kawał dobrej roboty. Niestety mało komunikatywnej, gubiłem się w gmatwaninie powiązań, z drugiej strony podziwiam prowadzących dochodzenie przeciwko „ludziom honoru”, jak nazywali się przedstawiciele cosa nostry. Budowanie w latach 70. we Włoszech strategii napięcia, jakoś skojarzyło mi się z określeniem zarządzaniem przez kryzys w kraju nad Wisłą. Mimo że książka ukazała się w 1996 roku, to w Polsce prawa wydawnicze nabyto dopiero w 2013 roku. Dlatego też dla mnie była czymś w rodzaju odgrzewanego dania, wyjętego z zamrażarki. Dodatkowo autor pozwala sobie na obszerne cytaty z „Prawdziwej historii Włoch”, robiąc tym samym streszczenie książki w książce. O samych Sycylijczykach czy Neapolitańczykach i mieszkańcach Kalabrii jest niewiele informacji, choć mamy tu przykłady dań i sposobu życia w cieniu czy raczej mroku cosa nostry. • Książka z pewnością kierowana dla pasjonatów mafijnej tematyki, mnie jednak ona znużyła i wymęczyła i nie wiem, czy za jakiś czas treść jakoś uleci z mojej pamięci. Ogólnie można uznać książkę za dobrą, podziwiając wkład pracy autora, jednak typowo nie dla mnie.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autorzy:Peter Robb Peter G. Robb
Tłumacz:Bohdan Maliborski
Wydawcy:Wydawnictwo Czarne (2013-2022) Legimi (2016) NASBI (2014) ebookpoint BIBLIO (2014) IBUK Libra (2013)
Serie wydawnicze:Reportaż Reportaż - Wydawnictwo Czarne
ISBN:978-83-7536-529-0 978-83-7536-646-4 978-83-8191-107-8 978-83-8191-590-8
Autotagi:dokumenty elektroniczne druk e-booki książki literatura literatura faktu literatura faktu, eseje, publicystyka literatura stosowana sprawozdania zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 16 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo