Toń

Autor:
Ishbel Szatrawska
Wydawcy:
Wydawnictwo Cyranka (2023)
Legimi (2023)
ebookpoint BIBLIO (2023)
Wydane w seriach:
Seria Prozatorska Cyranki
ISBN:
978-83-67121-34-7, 978-83-67121-38-5
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
4.8 (4 głosy)

Nowa książka Ishbel Szatrawskiej!

Kiedy Eichmedien stały się Nakomiadami? Kiedy Rastenburg był Rastemborkiem i kiedy stał się Kętrzynem? Carlshof - Karolewem, a GroB StUrlack - Sterławkami?

Powieść "Toń" opowiada losy kilku pokoleń rodziny związanej z dawnymi Prusami Wschodnimi, gdzie od wieków mieszały się tożsamość polska, mazurska, niemiecka i litewska: Historię babki Janki, arystokratki Gudrun i jej ukochanego Maxa - niemieckiego chirurga, ciotki Gertraud, syna Janki - Wolfa, i wreszcie Alicji - najmłodszej z rodziny, antropolożki, która musi zmierzyć się z koniecznością sprzedaży rodzinnej siedziby nad Gubrem - domu pełnego wspomnień i naznaczonego tajemnicą.

Śledzimy losy bohaterów i bohaterek, począwszy od czasów wojny, katastrofy KOnigsbergu i Rastenburga, sowieckiej nawałnicy, przez komunistyczną Polskę - już odmienioną, gdzie o przeszłości nie mówi się wcale lub mówi się szeptem - aż do czasów współczesnych, w których rozgrywa się nowy uchodźczy dramat

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Toń porusza i wciąga czytelnika od pierwszych stron, pozostawiając po lekturze refleksję nad tematami skomplikowanej tożsamości, historii i współczesnego kryzysu migracyjnego. Autorka odważnie porusza trudne tematy, jak krzywda autochtonów i przesiedleńców, budując bogatą panoramę społeczną i historyczną. Dom staje się w powieści symbolem stabilności i bezpieczeństwa, pomimo zmieniających się okoliczności i narodowości jego mieszkańców. Szatrawska, używając prostego, ale skutecznego języka, pozwala czytelnikowi w pełni zanurzyć się w historiach bohaterów i przeżywać z nimi ich losy z drżeniem serca. To pozycja, która zmusza do myślenia i pozostaje w pamięci na długo po zakończeniu lektury.
  • Polecam! Wciągająca, wzruszająca - bardzo dobrze się czyta. Współczesna i krakowska, mimo że historia w dużej mierze dzieje się poza Krakowem i w innych czasach. Trudno było się z nią rozstawać, ciągnęła tajemnicą, a bohaterowie jeszcze jakiś czas po lekturze "chodzą za mną". Bardzo dobra!
  • Wzruszająca, pięknie napisana.polecam.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo