Dzieje się!:

jak rękodzieło wplata się w historię świata i nas samych

Tytuł oryginalny:
Sul filo di lana
come riconnetterci gli uni con gli altri,
Autor:
Loretta Napoleoni
Tłumaczenie:
Tomasz Kwiecień
Agnieszka Chodkowska-Gyurics
Wydawcy:
Wydawnictwo Kobiece Łukasz Kierus (2023)
Legimi (2023)
ISBN:
978-83-8321-344-6, 978-83-8321-497-9
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
literatura faktu
literatura faktu, eseje, publicystyka
sprawozdania
5.0

Rękodzieło – coś więcej niż hobby!

Autorka wychodzi od osobistego doświadczenia i udowadnia, jaka moc płynie z rękodzieła i jak wspólne dzierganie może nas do siebie zbliżyć. Dzierganie jest dla niej również pretekstem do snucia wspomnień i anegdot oraz przekazywania wiedzy – tak, jak kiedyś robiła to jej babcia.

Loretta Napoleoni – analityczka, ekonomistka i uznana socjolożka, autorka przekładanych na kilka języków książek. Przedstawia hobby, jakim jest robienie na drutach, jako metaforę mechanizmów gospodarczych, ekonomicznych i politycznych.

Rozdziały:

1. Dlaczego robimy na drutach?

2. O wychodzeniu z dzianinowej klatki

3. Dzierganie i rewolucja

4. Feminizm a dzierganie – między miłością a nienawiścią

5. Joga dla umysłu

6. Dzierganie łączy nas ze sobą

7. Dzierganie w dobie nauk neurologicznych

8. Wydziergajmy sobie świat na nowo

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Bardzo czekałam na taką książkę - od dziecka zajmuję się rękodziełem, często pogardzanym - uważanym za coś gorszego od sztuki i rzemiosła. Tymczasem to fantastyczne narzędzie - emancypacji, wyzwolenia, terapii, tworzenia więzi rodzinnych, a także innych. Bardzo się cieszę, że mogłam ją przeczytać.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo