Chłopki:

opowieść o naszych babkach

Autor:
Joanna Kuciel-Frydryszak
Wydawcy:
Wydawnictwo Marginesy (2023)
Legimi (2023)
ISBN:
978-83-67674-31-7, 978-83-67674-86-7
978-83-67674-87-4, 978-83-67859-13-4
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
publikacje popularnonaukowe
rodzina
4.2 (45 głosów)

Autorka Służących do wszystkiego wraca do tematu wiejskich kobiet, ale tym razem to opowieść zza drugiej strony drzwi chłopskiej chałupy. Podczas, gdy Maryśki i Kaśki wyruszają do miast, by usługiwać w pańskich domach, na wsiach zostają ich siostry i matki: harujące od świtu do nocy gospodynie, folwarczne wyrobnice, mamki, dziewki pracujące w bogatszych gospodarstwach. Marzące o własnym łóżku, butach, szkole i o zostaniu panią. Modlące się o posag, byle „nie wyjść za dziada” i nie zostać wydane za morgi. Dzielące na czworo zapałki, by wyżywić rodzinę. Często analfabetki, bo „babom szkoły nie potrzeba”.

Nasze babki i prababki.

Joanna Kuciel-Frydryszak daje wiejskim kobietom głos, by opowiedziały o swoim życiu: codziennym znoju, lękach i marzeniach. Ta mocna, głęboko dotykająca lektura pokazuje siłę kobiet, ich bezgraniczne oddanie rodzinie, ale też pragnienie zmiany i nierówną walkę o siebie w patriarchalnym społeczeństwie.

„Joanna Kuciel-Frydryszak mówi prawdę. Opisuje historię wsi biedą i głodem naszych babek i rozrywa nam serca. Wstrząsająca historia polskich kobiet. Moja babka była jedną z nich”.

IZABELA KUNA

„Ta książka powinna być lekturą obowiązkową. Nie zrozumie nikt współczesnej Polski, społecznych napięć i historii własnej rodziny bez zrozumienia tego, co Joanna Kuciel-Frydryszak opisała w Chłopkach. Tej mieszaniny krzywdy od kołyski i heroizmu aż po grób. Wstrząsający obraz nieludzkiej męki codziennego życia, poniewierki, biedy, upokorzenia naszych babek i prababek. Na zegarze historii to przecież było wczoraj, dlatego siedzi w nas tyle demonów i buntu…”

JOANNA KOS-KRAUZE

„Osoby, których życie stanowiło tło dla historii powszechnie uważanych za istotniejsze, wreszcie stają na pierwszym planie. Wspaniała i poruszająca książka”.

KACPER POBŁOCKI

profesor Uniwersytetu Warszawskiego, autor książki Chamstwo

JOANNA KUCIEL-FRYDRYSZAK

dziennikarka, absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Autorka biografii Słonimski. Heretyk na ambonie, nominowanej w najważniejszych konkursach na Historyczną Książkę Roku (im. K. Moczarskiego i O. Haleckiego), cenionej biografii Kazimiery Iłłakowiczówny Iłła (Marginesy 2017), nominowanej do Nagrody im. Józefa Łukaszewicza, oraz bestsellerowej książki Służące do wszystkiego (Marginesy 2018), która znalazła się na liście dziesięciu najważniejszych książek 2018 roku dwumiesięcznika „Książki. Magazyn do Czytania” i dostała nominację do Nagrody Historycznej „Polityki” oraz Nagrody „Newsweeka” im. T. Torańskiej. Jej najnowsza książka książka to Chłopki. Opowieść o naszych babkach (Marginesy 2023).

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Zawsze mieliśmy świadomość, że życie kobiet - zwłaszcza wiejskich - na przełomie XIX/XX w. ( zresztą wcześniej również) było trudnie i ciężkie . Ale dopiero ta książka uświadamia jak kobieta była traktowana przedmiotowo i bezwartościowo. Często oburzamy się na losy arabskich kobiet traktowanych przez mężczyzn instrumentalnie... A cofnijmy się zaledwie 100 lat do polskiej, wiejskiej rzeczywistości ...
    +2 trafna
  • Zdecydowanie wielkie rozczarowanie. Taki trochę reportaż (choćdla mnie to pozycja bardziej socjologiczna), który wałkuje same ciemne i brudne strony polskości, polskiej wsi. Warto o nich wiedzieć, rozumieć je, ale bez przesady. Nie ma czym się zachwycać. Tym bardziej, że wyliczanka negatywnych stron w żaden sposób nie równoważy się tu z pozytywami. Lepiej by mi się czytało o ludziach, którzy wyszli z tej biedy, a nie o takich, którzy całe swe życie spędzili w niej,
    +2 nieprawdziwa
  • Czekałam na książkę ponad 4 miesiące, jednak się rozczarowałam. • Książkę ciężko się czyta, trudno przez nią przejść.
    +1 nieprzydatna
  • Polecam , to opracowanie mające w podtytule : "opowieść o naszych babkach". Jednak nie jest to miła gawęda o mieszkankach chłopskich zagród na polskiej wsi lat międzywojnia. To naukowe, reportażowe przedstawienie codzienności kobiet polskiej wsi, pełne ciężkiej pracy, ale też poświęcenia i ogromu siły woli , którą musiały włożyć w swą pracę. • A gdzież ten obraz bajkowej wsi? Nie w tym opracowaniu . Tutaj tylko fakty fakty, fakty i to bardzo okrutne , jak : traktowanie dzieci, posłuszeństwo żon wobec mężów potwornych tyranów , kiepska dostępność do edukacji, wielodzietność i bieda, bieda wypełzająca prawie z każdej chałupy. Autorka każdy fakt, każdą historię a nawet opowiastkę popiera bogatą bibliografią, fragmentami listów, ,sprawozdań i zdjęciami. Ukazany obraz kobiety w "Chłopkach" to obraz analfabetki lub takiej po czterech klasach szkoły powszechnej, bo po cóż kształcić bezużytecznie córki. Tak jak pisałam wyżej Autorka tę "opowieść o naszych babkach" poparła dokładną faktografią, tworząc monumentalne dzieło ukazujące przygnębiający, a nawet wręcz brutalny, nieludzki obraz polskiej wsi w dwudziestoleciu międzywojennym. Uważam, że "Chłopki " są warte przeczytania, choć nie jest to lektura łatwa.
1 2 3 4
Dyskusje
  • Win for Life
    Intrată pe piață relativ recent, în urmă cu câțiva ani, loteria Italia Win for Life a reușit să câștige rapid popularitate în rândul românilor. Sistemul simplu de joc, extragerile frecvente și șansele mari de câștig au atras rapid un număr mare de jucători. Casele de pariuri s-au adaptat cerințelor pieței și aproape toate au inclus acum loteria Win for Life [Link] în oferta lor de jocuri, oferind astfel oportunități multiple de a participa la acest tip de loterie cu premii semnificative.
    Odpowiedzi: 0, ost. zmiana: 20.11.2024 21:26
    february   
    [awatar]
    february
Przejdź do forum
bl23412
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo