Tygrys:

na tropie rosyjskiej bestii

Tytuł oryginalny:
Tiger
a true story of vengeance and survival,
Autor:
John Vaillant
Tłumacz:
Jan Rybicki
Wydawcy:
Wydawnictwo Czarne (2023)
IBUK Libra (2023)
Legimi (2023)
ebookpoint BIBLIO (2023)
Wydane w seriach:
Reportaż
Reportaż (Wydawnictwo Czarne)
ISBN:
978-83-8191-623-3, 978-83-8191-635-6
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
sprawozdania
4.3 (3 głosy)

Kiedy w 1997 roku nieopodal rosyjskiego miasteczka Łuczegorska tygrys zaatakował myśliwego, wszyscy byli zszokowani. Tygrysy syberyjskie i ludzie zwykle nie wchodzili sobie w drogę, tymczasem w tym przypadku zwierzę zdawało się działać celowo, z niespotykaną agresją i mściwością, jakby chciało nie tylko unicestwić swoją ofiarę, ale także zniszczyć wszystko, co do niej należało. Jak do tego doszło? Kto pierwszy złamał niepisane prawa tajgi i wywołał wojnę między tygrysem a okolicznymi mieszkańcami? Rozpoczęła się walka na śmierć i życie, ale coraz trudniej było odróżnić, kto jest myśliwym, a kto tropioną zwierzyną…

John Vaillant odtwarza krok po kroku tę mrożącą krew w żyłach historię. Pozwala też zrozumieć ten zakątek świata, w którym piękno miesza się z okrucieństwem, bohaterstwo z chciwością, a bezinteresowność z bezmyślnością. Cofając się w przeszłość, opisuje dawne dzieje tych ziem i pokazuje, jak przeszłość, zwłaszcza czasy Związku Radzieckiego i okres po jego upadku, ukształtowała mentalność ludzi i pośrednio doprowadziła do tragedii.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • "Tygrys na tropie rosyjskiej bestii" • Autor: John Vaillant Moja ocena: 7/10 • "Tygrys na tropie rosyjskiej bestii" to wciągająca publikacja, która stanowi wyjątkowe połączenie reportażu i kryminału. Książka nie tylko trzyma w napięciu, ale również dostarcza czytelnikowi bogatej wiedzy o specyfice Dalekiego Wschodu Rosji. Autor zabiera nas w podróż po dzikich ostępach tego regionu, gdzie natura i człowiek nieustannie toczą zmagania o przetrwanie. Każdy wieczór spędzony z tą książką okazał się dla mnie fascynującą przygodą. • Vaillant posługuje się przystępnym i ciekawym językiem. Nie zanudza nadmiernymi opisami, ale równocześnie potrafi precyzyjnie oddać szczegóły świata, który opisuje. Dzięki temu obraz rosyjskiej tajgi i jej mieszkańców – zarówno ludzi, jak i zwierząt – jest pełen życia i autentyzmu, co sprawia, że czytelnik z łatwością wciąga się w fabułę. Autor umiejętnie balansuje między szczegółowymi opisami, a zachowaniem odpowiedniego tempa akcji, co jest ogromnym atutem książki. • Jednocześnie, oprócz warstwy sensacyjnej, książka dostarcza wartościowego przekazu dydaktycznego. Dowiadujemy się o realiach życia w trudnych warunkach Dalekiego Wschodu Rosji, o współzależności człowieka i dzikiej przyrody oraz o nieb­ezpi­ecze­ństw­ach związanych z konfliktem między cywilizacją a dzikim światem. Tematyka związana z ekologią, kulturą oraz relacjami człowieka z naturą daje czytelnikowi dużo do myślenia. • Polecam tę książkę zarówno miłośnikom literatury faktu, jak i tym, którzy lubią emocjonujące historie z elementami kryminalnymi. To lektura, która nie tyle bawi, co uczy i skłania do refleksji.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo