Dom w Riverton

Tytuł oryginalny:
Shifting fog
Autor:
Kate Morton
Tłumacz:
Anna Gralak
Wydawcy:
Wydaw. Albatros Andrzej Kuryłowicz (2013)
Wydawnictwo Albatros A. Kuryłowicz (2013)
Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA (2010)
Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza (2007-2009)
ISBN:
978-83-7495-242-2, 978-83-7885-644-3
978-83-7585-644-3
Autotagi:
druk
książki
powieści
3.5 (11 głosów)

Choć zdarzają się tragedie, po których załamuje się wszystko, trzeba jakoś żyć – dzień za dniem, powoli oddalając się od przeszłości… Co jednak, jeśli przeszłość nie chce pozwolić o sobie zapomnieć? I by spokojnie umrzeć, trzeba będzie jeszcze raz przenieść się w czasy, które odeszły na zawsze…? Wtedy z mroków historii wyłoni się świat na granicy jawy i snu, kiedy wszystko było inne: miłość – bardziej namiętna, gniew – silniejszy, ból – rozszarpujący serce na strzępy, a tajemnice – o wiele straszniejsze, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać… Rok 1924. Kiedy w noc letniego przesilenia niebo nad posiadłością Riverton rozświetlają fajerwerki, nad pobliskim jeziorem sławny poeta, Robbie Hunter, odbiera sobie życie. Wydarzenie to wywołuje skandal, który nie cichnie przez dziesięciolecia. Z niewyjaśnionych przyczyn dwie siostry pochodzące z Riverton, Hannah i Emmeline, po tym wieczorze już nigdy nie zamienią ze sobą słowa. Rok 1999. Dziewięćdziesięcioośmioletnia Grace Reeves, ostatnia żyjąca uczestniczka tragicznego w skutkach letniego przyjęcia w Riverton, otrzymuje dwa listy od reżyserki, która chce nakręcić film o śmierci Robbiego. Choć bardzo broni się przed powrotem do przeszłości, z mroków jej pamięci zaczynają wyłaniać się obrazy, rozmowy i wspomnienia, które znowu przenoszą ją do bezpowrotnie minionych czasów. Lecz związane z nimi tajemnice są tak samo żywe, jak siedemdziesiąt lat wcześniej… [opis wydawcy].
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Pierwsza z książek Kate Morton a przeczytana jako ostatnia z wszystkich dotąd wydanych i chyba jak dla mnie najlepsza. Niezwykła historia życia mieszkańców rezydencji Riverton opowiedziana poprzez osobę Grace Bradley, jako pensjonariuszka domu opieki wraca do czasów swojej młodości. • Piękna i bardzo smutna historia...chyba kiedyś chętnie przeczytam ponownie to naprawdę dobrze napisana powieść i to co w niej się kryje ukazuje jak różne wydarzenia tworzą to co zostaje z nami do końca naszych dni. Polecam.
  • Najsłabsza pozycja autorki. Zaczyna się nudno, potem jest jeszcze gorzej.Zabrakło mi cierpliwości i nie odczytałam do końca.
  • Daję ocenę przeciętną, ale przyznaję, że przez nią nie przebrnęłam.Znudziłam się śmiertelnie, co dziwne "Milczący zamek" i "Zapomniany ogród" pochłonęłam.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo