Dziewczyna z piegami

Tytuł oryginalny:
Freckles
Autor:
Cecelia Ahern
Tłumacz:
Agnieszka Lipska-Nakoniecznik
Wydawcy:
Wydawnictwo Akurat (2022)
Legimi (2022)
Muza SA
ISBN:
978-83-287-2453-2, 978-83-287-2459-4
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
3.0 (2 głosy)

Allegra Bird, zwana Pieguską, wiedzie w Dublinie proste, pozornie uporządkowane życie. Z dala od kochającego, lecz ekscentrycznego ojca, przyjaciół i dzieciństwa, w którym brakowało matki, próbuje cieszy się wolnością i stabilną pracą strażniczki parkingowej.

Jedno spotkanie z nieznajomym, który w chwili złości rzuca jej w twarz, że każdy jest wypadkową pięciu osób, z którymi spędza najwięcej czasu, motywuje Allegrę do działania. Problem polega na tym, że dziewczyna nie wie, czy w jej życiu istnieje owa piątka. A jeśli jej nie ma, to jak to o niej świadczy? Bo chociaż decyzję o przeprowadzce do Dublina podjęła świadomie, to nadal czuje się obco w mieście, a lista nowych znajomych nie jest szczególnie imponująca. Allegra stawia więc sobie cel: znaleźć pięć osób, które zaczną ją kształtować i w ten sposób rozstrzygną o jej przyszłości.

Nowa powieść cenionej na całym świecie autorki „PS Kocham Cię”. Cecelia Ahern ponownie zabiera nas w romantyczną podróż do Dublina i na wietrzne, dzikie irlandzkie wybrzeże, by opowiedzieć o przyjaźni, miłości i dojrzewaniu do samego siebie.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Allegra Bird, główna bohaterka powieści, to postać pełna sprzeczności i emocji, której historia ukazuje walkę z samotnością, odrzuceniem oraz próbą znalezienia swojego miejsca w świecie. Jej piegi, które wyróżniają ją spośród innych, stają się swoistym symbolem jej odmienności i tego, jak czuje się obca w społeczeństwie. Jej historia pokazuje, że to często z samotności rodzi się głęboka refleksja i możliwość odkrycia nowych dróg do siebie. Powieść porusza również ważny temat społeczeństwa, które zbyt często ocenia na podstawie powierzchownych cech, a nie dostrzega prawdziwego człowieka. • ~EF
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo