Olsztyńskie skrzydła:

100 lat lotniska Olsztyn-Dajtki 1913-2013

Autor:
Henryk Leśniowski (1937-2019)
Wydawca:
Edytor Wers (2013)
ISBN:
978-83-60488-40-9
Autotagi:
druk
książki
Źródło opisu: Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie - Katalog księgozbioru
5.0

W 2013 roku olsztyńskie lotnisko w Dajtkach obchodzi swoje 100-lecie. Powstanie lotniska i stworzenie nowej drogi łączności ze światem dla rozbudowującego się na przełomie XIX i XX wieku miasta, miało tak wielkie znaczenie, jak tworzona wtedy nowoczesna sieć kolejowa i komunikacja drogowa. Działania drugiej wojny światowej zniszczyły dajtkowskie lotnisko, ale zaraz po jej zakończeniu przystąpiono szybko do prac porządkowych. Wkrótce, bo już w sierpniu 1946 roku, powstał Aeroklub Olsztyński, dzisiaj funkcjonujący pod nazwą Aeroklub Warmińsko-Mazurski. Jego historia, pełna wspaniałych osiągnięć sportowych, wykonywanych zadań wynikających z lotniczych możliwości i pilotażowych umiejętności pasjonatów podniebnych lotów, związana jest ściśle z owym wyjątkowym dla wielu miejscem, jakim jest olsztyńskie lotnisko.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Wspaniały prezent dla miłośników Olsztyna, zwłaszcza dla pasjonatów lotnictwa, szybownictwa i spad­ochr­onia­rstw­a. Ciekawostki historyczne czyta się z zapartym tchem, zresztą całośc opisana lekkim piórem.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo