Książka o przyjaźni

Autor:
Maciej Marcisz
Ilustracje:
Tomasz Majewski
Wydawcy:
Grupa Wydawnicza Foksal (2021)
Wydawnictwo WAB (2021)
Wydawnictwo W. A. B. - Grupa Wydawnicza Foksal (2021)
Legimi (2021)
ISBN:
978-83-280-8777-4, 978-83-280-9593-9
Autotagi:
druk
e-booki
książki
powieści
proza
3.8 (5 głosów)

Kasia, Michał i Dorota znają się od zawsze. Ich przyjaźń przetrwała kilkanaście lat, przeprowadzki do odległych miast, a nawet coraz bardziej rozjeżdżające się życiowe drogi. Gdy jednak skrzętnie skrywana tajemnica wycieka na grupowym czacie, los relacji zaczyna wisieć na włosku. Czy należy walczyć o marniejącą przyjaźń przez wzgląd na stare dobre czasy? A może pewnym rzeczom należy pozwolić umrzeć? Czy nasi rodzice mieli rację mówiąc, że w pewnym wieku prawdziwych przyjaciół policzymy na palcach jednej ręki?

„Książka o przyjaźni” to powieść o więzach mocniejszych niż miłość, powołaniu i rozczarowującej dorosłości. O tym kim chcemy się stać dzięki najbliższym ludziom i o codziennych kompromisach, które oddalają nas od wyobrażeń o nas samych, aż do momentu, kiedy stajemy się zupełnie do nich niepodobni. O wielkiej niewiadomej, którą jest nasze życie – do czasu, kiedy przestaje nią być.

To podróż przez formacyjne doświadczenia trójki przyjaciół – pierwsze miłości, noce spędzone na rozmowach i lekturach, wstyd i akceptację, historyczne wydarzenia i muzyczne festiwale. To opowieść o głosach przyjaciół, które zostają w naszych głowach nawet wtedy, kiedy oni już dawno zniknęli z naszego życia.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki mimo chłodniejszej i deszczowej pogody przebiegło w atmosferze gorącej i bardzo przyjaznej. Rozpoczęliśmy od podsumowania ostatnich wydarzeń. Kiedy przeszliśmy do omawiania książki polskiego pisarza Macieja Marcisza ze zdumieniem odkryliśmy, że ta pozornie prosta powieść, była podstawą do długiej i ożywionej dyskusji. Każdy miał przemyślenia, refleksje i coś do powiedzenia na temat lektury. Już sam tytuł „Książka o przyjaźni” okazał się nie tylko intrygujący, ale też niosący pozytywny wydźwięk. To opowieść o głosach przyjaciół, które pamiętamy nawet wtedy, kiedy ci, do których należały, już dawno zniknęli z naszego życia”. • Ewa Furmanik
  • Ogromne rozczarowanie! Książka może mogłaby się obronić, gdyby jednoznacznie była zaklasyfikowana i adresowana do nastoletnich czytelników. Z perspektywy dorosłego czytelnika - historia banalna, jednowymiarowo i pretensjonalnie opowiedziana. Można czuć się zażenowanym, jak autor z namaszczeniem i przekonaniem o świeżości swych obserwacji odkrywa przed nami to, co już od dawna dobrze znane, już dawno odkryte, wielokrotnie nazwane.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo