Czy Kościół ma sens?

Autorzy:
abp Grzegorz Ryś
Piotr Sikora
Wydawcy:
Legimi (2021)
Wydawnictwo M Sp. z o. o (2021)
ISBN:
978-83-8043-811-8
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
e-booki

Pokusa chronienia instytucji – nawet wynikająca z jakichś wzniosłych motywów, cokolwiek by miało to znaczyć – jest możliwa wyłącznie w przypadku człowieka, który nigdy nie rozmawiał z osobą poszkodowaną. Natomiast jeśli ktoś miał na tyle odwagi i pokory, że to zrobił, to mu do głowy nie przyjdzie, by chronić instytucję.

abp Grzegorz Ryś

Czy Kościół posiada prawdę objawiona i kto może to wiedzieć? Czy można mieć bliski związek z Jezusem i jednocześnie kwestionować Kościół? Czy istnieją granice dialogu ekumenicznego? Czy można prowadzić życie chrześcijańskie bez Kościoła?

W rozmowie z Piotrem Sikorą abp Grzegorz Rys mierzy się m. in. z pytaniami dotyczącymi uwikłania Kościoła w politykę i sojusz z władza oraz krytycznego nastawienia wielu hierarchów i księży do osób o odmiennej orientacji seksualnej. Analizuje obecną sytuację, odwołując się przy tym do Pisma Świętego i chrześcijańskiej tradycji oraz korzystając z licznych wypowiedzi papieży i dokumentów soborowych. Opowiada, jak na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat zmieniła się mentalność i procedury kościelne oraz jaką rolę odgrywa watykańska Kongregacja ds. Biskupów. Przedstawia też zasady postępowania i prewencji w przypadku przestępstw seksualnych. W każdym z poruszonych zagadnień cytuje liczne przykłady z życia Kościoła i własnej posługi duszpasterskiej.

Pytania o Kościół w sytuacji, gdy instytucja ta znajduje się w głębokim kryzysie, pozostają dla wielu fundamentalne. Część z odchodzących od Kościoła nie ma problemu z wiarą, ale z instytucją, inni – choć w Kościele pozostają – zmagają się z wyzwaniem wierności i próbami zrozumienia grzechów strukturalnych, jakie dotykają katolicyzm. I do jednych, i do drugich skierowana jest ta książka. Piotr Sikora nie boi się trudnych i niewygodnych pytań, a arcybiskup Ryś nie obawia się dawać na nie odpowiedzi. Nie trzeba się z nimi zgadzać, ale na pewno warto się z ich opiniami skonfrontować, żeby lepiej zrozumieć Kościół.

Tomasz Terlikowski

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo