Bibliotekarka z Paryża

Tytuł oryginalny:
Paris Library
Autor:
Janet Skeslien Charles
Tłumacz:
Ewa Ratajczyk
Lektor:
Dorota Bochenek
Wydawcy:
Wydawnictwo Mando (2021-2022)
Wydawnictwo WAM (2021-2022)
Legimi (2021-2022)
ISBN:
978-83-277-1908-9, 978-83-277-2760-2
978-83-7767-304-1, 978-83-7767-305-8
Autotagi:
audiobooki
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
powieści
proza
3.7 (3 głosy)

Bestseller „New York Timesa”Niezwykła historia o miłości, przyjaźni i sile literatury w czasach II wojny światowej

Odkryj świat, w którym magia książek niesie otuchę nawet w najczarniejszej godzinie

Odile dostaje wymarzoną pracę w Amerykańskiej Bibliotece w Paryżu. Jej rodzice nie są zachwyceni. Woleliby, aby dziewczyna skupiła się na poszukiwaniu męża. Tym bardziej że pojawia się odpowiedni kandydat… Wkrótce jednak wybucha II wojna światowa, nad miastem przelatują samoloty wroga, a tłoczne do tej pory ulice pustoszeją. Dziewczyna obawia się, że może stracić bliskich i ukochaną bibliotekę. Decyduje się zatem dołączyć do Ruchu Oporu z najlepszą bronią, jaką ma: z książkami.

Lily jest nastolatką dorastającą w małym miasteczku w Stanach Zjednoczonych na początku lat 80. Jej zainteresowanie wzbudza intrygująca starsza kobieta, która zachowuje się zupełnie inaczej niż wszyscy. Smutne wydarzenia w życiu Lily sprawiają, że zaprzyjaźnia się ze swoją sąsiadką i odkrywa jej tajemniczą przeszłość.

Powieść oparta na prawdziwej historii paryskich bibliotekarzy, którzy ryzykowali życiem podczas II wojny światowej. Pokazuje, że odwagę można znaleźć nawet między regałami książek i za grubymi kotarami bibliotecznych okien.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • No niestety, książka bardzo słaba, wręcz nudna, czyta się ją bardzo ciężko, zmęczyła mnie , nie polecam
  • Młoda Paryżanka – Odile – dostaje wymarzoną pracę w Amerykańskiej Bibliotece w Paryżu. Ku niezadowoleniu rodziny, zamiast skupić się na poszukiwaniu męża, całe dnie spędza między regałami. Niestety, plany kobiety krzyżuje II wojna światowa i gestapowcy kontrolujący bibliotekę. Odile bez wahania decyduje się walczyć o to co kocha i wstępuje do Ruchu Oporu. Wiele lat później, w latach 80-tych nastoletnia Amerykanka zaprzyjaźnia się z intrygującą starszą kobietą. Łączące je przykre przeżycia zbliżają je do siebie i są początkiem ciekawej relacji. • Powieść prowadzona dwutorowo, oparta na prawdziwych wydarzeniach z życia paryskich bibliotekarzy. Przejmująca historia miłości, odwagi i walki, z motywem literatury w tle.
  • Dobrze było wrócić na uliczki Paryża, tym razem by poznać działania bibliotekarzy podczas II WŚ. Naszą bohaterką jest Odile, która marzy o pracy w Amerykańskiej Bibliotece w Paryżu. Jej rodzice woleliby, by skupiła się na szukaniu męża. Jednak Odile idzie za marzeniem i rozpoczyna pracę w bibliotece. Cudownie było odkrywać z nią zakątki tego miejsca i poznawać pracujących tam ludzi, a także jej czytelników. Książka naszpikowana jest nie tylko historią, ale również cytatami z pięknych książek. Jednak najbardziej cenię ją za to, że postacie ukazane przez autorkę żyły naprawdę i chociaż jest to tylko fabularyzacja wydarzeń minionych lat, to bardzo dobrze mi się czytało tą książkę. Polecam. Warto ją poznać.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo