Szalona miłość

Inne tytuły:
reportaże z Rosji
chcę takiego jak Putin
Autor:
Barbara Włodarczyk
Wydawcy:
Legimi (2022-2023)
Wydawnictwo Literackie Oficyna Literacka Noir sur Blanc (2021-2023)
ebookpoint BIBLIO (2021-2023)
ISBN:
978-83-08-07221-9, 978-83-08-07349-0
978-83-08-07585-2, 978-83-08-07599-9
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
sprawozdania
Więcej informacji...
4.4 (8 głosów)

Dlaczego Rosja kocha Putina?

Nowa książka reporterki cyklu „Szerokie tory” i autorki bestsellera Nie ma jednej Rosji

Co Rosjanie myślą o swoim prezydencie?

Kiedy narodził się nowy rosyjski nacjonalizm?

Jak Rosja wstaje z kolan?

Wreszcie: kim naprawdę jest Władimir Putin?

Barbara Włodarczyk, doświadczona reporterka, wieloletnia korespondentka polskiej telewizji w Moskwie, nie boi się wyruszyć ani na daleką syberyjską prowincję, ani na salony oligarchów. Wie, z kim rozmawiać, kogo słuchać i jak zajrzeć za kulisy wydarzeń, aby oddać to, co myślą, czują i jak żyją Rosjanie oraz ich niepodzielny władca Władimir Putin.

Na swoich rozmówców i przewodników po dzisiejszej Rosji autorka wybiera zwykłych ludzi. Jest wśród nich sprzedawca figurek, kołchozowy kierowca czy szefowa fundacji. Pod pewnymi względami są przeciętni, a równocześnie charakterystyczni – reprezentują postawy i cechy mocno obecne w rosyjskim społeczeństwie. Barbara Włodarczyk dzieli się też osobistymi doświadczeniami, w tym relacją z bezpośredniego spotkania z Putinem.

Z jej fascynujących, lekkich i uwodzicielskich w formie reportaży wyłania się złożony obraz rosyjskiego społeczeństwa i rosyjskiej duszy.

AUDIOBOOK CZYTA KRYSTYNA CZUBÓWNA

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Nie da się zrozumieć współczesnej Rosji bez poznania fenomenu popularności wśród jej mieszkańców byłego kagiebisty Władimira Władymirowicza Putina. Nie da się zrozumieć autorytarnych rządów samego Putina bez poznania przeobrażeń społecznych w Rosji po upadku Związku Radzieckiego. Barbara Włodarczyk z mistrzowską precyzją, bez zbędnych analiz politycznych rozpracowuje oba zagadnienia. Rozmawia zarówno z przedstawicielami władzy, jak i jej krytykami z Moskwy czy Petersburga, z dziennikarzami, artystami, studentami. Najciekawsze są jednak rozmowy z mieszkańcami ,,głubinki", czyli rosyjskiej prowincji. Podoba mi się bezpośredniość Włodarczyk w zadawaniu pytań: ,,dzień dobry, jak wam się tu mieszka", ,,za co lubicie Putina", ,,dlaczego uważacie, że aneksja Krymu była dobra dla Rosji". • Po lekturze tego zbioru reportaży można lepiej zrozumieć wszystko to, co się teraz dzieje w Rosji. Wiedza ta jednak poraża i wprowadza w stan głębokiego zadziwienia, a w kontekście wojny z Ukrainą jest wręcz przerażająca.
  • Zbiór reportaży Barbary Włodarczyk – doświadczonej reporterki, wieloletniej korespondentki Telewizji Polskiej w Moskwie. Autorka poszukuje odpowiedzi na pytanie o istotę szalonej miłości, którą niektórzy Rosjanie i Rosjanki darzą swojego prezydenta Władimira Putina. Czytając tę książkę jesteśmy zabierani w podróż po Rosji, przemierzamy ją wzdłuż i wszerz. Spotykamy ludzi z różnych grup społecznych, zarówno oligarchów, jak i zwykłych ludzi mieszkających na prowincji. Co bardzo ciekawe, spotykamy też samego Putina. Autorka relacjonuje swoje bezpośrednie spotkanie z prezydentem. W reportażach widzimy bardzo złożony obraz rosyjskiego społeczeństwa. ”W Moskwie od lat krąży taki dowcip: Francuz ma żonę i kochankę. Kocha kochankę. Żyd ma żonę i kochankę. Kocha mamę. Rosjanin ma żonę i kochankę. Kocha …Putina” (z opisu autorki na okładce). Wielkim atutem książki jest prosty, komunikatywny język, opowieść snuta w tonie żartobliwej anegdoty. Czyta się ją świetnie. To przykład bardzo dobrej literatury faktu. Polecamy. • ~EF
  • Bardzo dobra lektura, czyta się szybko i tylko oczy otwierają się coraz szerzej na myśl o tych ludziach: jak można...
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:reportaże z Rosji chcę takiego jak Putin
Autor:Barbara Włodarczyk
Lektor:Krystyna Czubówna
Wydawcy:Legimi (2022-2023) Wydawnictwo Literackie Oficyna Literacka Noir sur Blanc (2021-2023) ebookpoint BIBLIO (2021-2023)
ISBN:978-83-08-07221-9 978-83-08-07349-0 978-83-08-07585-2 978-83-08-07599-9
Autotagi:audiobooki dokumenty elektroniczne druk e-booki książki literatura literatura faktu, eseje, publicystyka literatura stosowana nagrania sprawozdania zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 15 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo