W cieniu Babiej Góry

Autor:
Irena Małysa
Wyd. w latach:
2021 - 2024
Wydane w seriach:
Baśka Zajda
Dużym Drukiem
Baśka Zajda - Irena Małysa
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
3.4 (14 głosów)

Baśka Zajda, policjantka zmęczona życiem i jego trudami, wraca z Krakowa w rodzinne strony. Chociaż wszyscy mówią, że wyrzucili ją z policji wojewódzkiej, to sama zainteresowana nie chce o tym rozmawiać. Ścigają ją demony, które ma nadzieję zgubić w urokliwej Zawoi. Zwłaszcza że jej najlepsza przyjaciółka Iza, córka lokalnego posła, niedługo bierze ślub. Z tej okazji w towarzystwie innych kobiet wspinają się na Babią Górę, aby po raz ostatni się zabawić.

Kiedy wschodzi słońce, Baśka znajduje martwą Izę. Wybucha skandal, w który zamieszany jest Artur, dawna miłość policjantki i były chłopak Izy. Sprawę trzeba szybko zamknąć, bo nie tylko media huczą od plotek, ale również halny wywiewa z gór echo tajemnic, które miały tam pozostać na zawsze.

Co wspólnego ze śmiercią Izy ma katastrofa lotnicza z 1969 roku? Czy jej śmierć jest dopiero zwiastunem kolejnym okrutnych zdarzeń? A może to dusze tragicznie zmarłych, zaklęte w cieniu Babiej Góry, szukają zemsty?

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • bardzo ciekawy debiut
  • Bardzo chętnie sięgam po fabuły osadzone w znanych mi miejscach, choć czasem pobieżne odniesienia rozczarowują. Jednak nie tym razem! Są tu sceny w schronisku Markowe Szczawiny, okolicznych miejscowościach i na paśmie Policy; klimatu przydaje legenda o Diablaku, gwara i sięgnięcie do wydarzeń sprzed pół wieku (wyjaśnienie katastrofy lotniczej, realia tamtego okresu, trudy życia); jest tu także temat pracy zarobkowej imigrantów ze wschodu i mafia. Nie liczmy na złożoność psychologiczną postaci czy ciekawe rozwiązanie zagadki (jest beznadziejne!) - tego tu nie ma. Ale pomijając sam wątek zabójstwa, historia ciekawa i sprawnie napisana, świetna lektura na weekend.
  • Miłe zaskoczenie, tylko ta gwara?
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Irena Małysa
Wydawcy:Mova (2021-2024) Wydawnictwo Kobiece Łukasz Kierus (2021-2024) Legimi (2021) Wydawnictwo Kobiece - Mova (2021) ebookpoint BIBLIO (2021)
Serie wydawnicze:Baśka Zajda Dużym Drukiem Baśka Zajda - Irena Małysa
ISBN:978-83-66718-24-1 978-83-66718-61-6 978-83-66815-17-9 978-83-67014-91-5 978-83-67069-22-9 978-83-8371-572-8 978-83-66718-24-1
Autotagi:audiobooki beletrystyka dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura piękna nagrania powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 17 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo