Zima

Tytuł oryginalny:
Winter
Autor:
Ali Smith
Tłumacz:
Jerzy Kozłowski
Wydawcy:
Wydawnictwo W. A. B. - Grupa Wydawnicza Foksal (2021)
Wydawnictwo WAB - Grupa Wydawnicza Foksal (2021)
W. A. B (2020)
Grupa Wydawnicza Foksal
Wydane w seriach:
Pory roku
Seasonal quartet
ISBN:
978-83-280-8495-7, 978-83-280-8845-0
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
4.0 (2 głosy)

Zima? Ponura. Mroźny wiatr, ziemia jak żelazo, woda jak kamień. Najkrótsze dni, najdłuższe noce. Drzewa gołe i drżące. Zima sprawia jednak, że pewne rzeczy stają się lepiej widoczne. I jeśli jest lód, będzie ogień. W "Zimie" Ali Smith siła życiowa mierzy się z najcięższą z pór roku. Druga, po rewelacyjnej "Jesieni", część głośnego cyklu "Pory roku" to skrzącą się dowcipem opowieść zakorzeniona w historii, pamięci i cieple, przy czym jej główny korzeń tkwi głęboko w tym, co nieprzemijające i wiecznie zielone - sztuce, miłości, śmiechu.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Kolejna książka z cyklu Pory roku - Zima. Ali Smith utkała historię życia bohaterów wokół protestów w Wielkiej Brytanii jakie miały miejsce w Greenham.Common w związku z utworzeniem bazy nuklearnej NATO. I choć tematyka protestów, ekologii zajmuje całkiem sporo miejsca to jest w sposób misterny wpleciona a autorka pozostawia duża przestrzeń dla ukazania relacji międzyludzkich. • Trzeba oddać Ali Smith,.iż w sposób doskonały prowadzi czytelnika po różnych momentach z przeszłości bohaterów a przy tym robi to w sposób płynny i czyniąc żadnego galimatiasu, co jest prawdziwa sztuką by przeskakiwać co różni do innych momentów w czasie a jednocześnie utrzymać harmonię w narracji. • Czytając uprzednio "Jesień " mogę śmiało powiedzieć, iż odczuwam lekkie podobieństwo do Milana Kundery, który w książkach zamieszczał też sporo wiedzy jakby chcąc edukować czytelnika. Ali Smith wprowadza czytelnika do świata sztuki.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo