Nomadzi:

życie w drodze

Autor:
Zuzanna Bukłaha
Wydawcy:
Znak Litera Nova (2020)
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
ISBN:
978-83-240-7129-6
Autotagi:
druk
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
sprawozdania
5.0

Masz wrażenie, że życie przecieka ci przez palce, a ty wciąż siedzisz w pracy? Tęsknisz za ciepłym piaskiem pod stopami? Chciałbyś zobaczyć świat, ale nie masz na to czasu ani pieniędzy? To opowieść o ludziach, którzy czuli podobnie. W końcu powiedzieli NIE - korpo, etatom i utartemu schematowi. Kiedy zrozumieli, że życie jest za krótkie, by być przykutym do biurka, spakowali laptopa, dobre buty i ruszyli w świat. Jednak nawet współczesny nomada musi z czegoś żyć, a praca - choć czasem uciążliwa - może być rozwijająca i twórcza. Trudno rzucić dosłownie wszystko. Ale można rzucić wszystko... oprócz pracy. Skoro w dobie szybkiego łącza tyle rzeczy da się zrobić zdalnie, dlaczego nie pracować, podróżując? Ľ Tomek rozkręcał firmę, przemierzając kontynenty. Klienci nie wiedzieli, że odpisuje na maile z Indii lub Mozambiku. Teraz zarządza warszawskim zespołem. Raz z Bali, raz z Kuala Lumpur. Ľ Marga nigdy nie wie, w jakim języku będą mówili jej sąsiedzi. Uczy hiszpańskiego, sypia pod gołym niebem, bo w żadnym hotelu nie ma za darmo aż tylu gwiazd. Ľ W wieku 25 lat Olga występuje w filmach bollywoodzkich. Pamięta jednak, że do Indii przyjechała, by pomagać. Dziś mama dwójki dzieci organizuje warsztaty na kurdyjskich ulicach, a w Syrii buduje recyklingowe place zabaw. I tylko jej cygańscy przyjaciele dziwią się tym ciągłym wędrówkom. Prawnicy, nauczyciele, blogerzy, aktywiści. Single, pary i całe rodziny. Jak zostali nomadami? Co musieli poświęcić? Czy kiedykolwiek mają zamiar osiąść? Inspirujące historie współczesnych polskich nomadów. Praktyczne rady, jak łączyć pracę z podróżami i wreszcie zacząć żyć na własnych zasadach. Poznaj je i sam wyrusz w drogę! Nomadzkie historie opowiedzieli: Tomek, prawnik, pracuje z Bali Asia z bloga "Somos Dos" Kasia i Kuba z bloga "Podróż Odbyta" Helena, nauczycielka jogi, pracuje z AustraliiAnna Alboth, dziennikarka, aktywistka z bloga "The Family Without Borders" Agata i Grzegorz, digitalizatorzy z Hiszpanii Olga, aktywistka z bloga "Czujczuj" Marga, nauczycielka hiszpańskiegorodzina Mitali z bloga "Mitale w podróży" Nomadzkie historie spisała: Zuzanna Bukłaha - ur. w 1988 roku, dziennikarka i reporterka, absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu. Współpracuje ze stołeczną "Gazetą Wyborczą" i "Dużym Formatem". Finalistka konkursu na stypendium im. Ryszarda Kapuścińskiego. W 2019 nominowana do Nagrody "Newsweeka" im. T. Torańskiej w kategorii "Najlepszy materiał dziennikarski" i nagrody Grand Press w kategorii "Reportaż". Od prawie czterech lat dzieli życie między Warszawę a podlaską wieś. Eksnomadka na zabój zakochana w Hiszpanii.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Ciekawe, inspirujące historie ludzi o różnych punktach widzenia. Wspólny jest motyw podróży, ale każdy przedstawił jej inną formę i każdy może wybrać coś bliższego swoim wyobrażeniom.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo