Życie średniowiecznej rodziny

Tytuł oryginalny:
Medieval family
Autorzy:
Frances Gies (1915-2013)
Joseph Gies (1916-2006)
Tłumacz:
Grzegorz Siwek
Wydawcy:
Wydawnictwo Znak Horyzont - Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (2019-2020)
Wydawnictwo Znak Horyzont (20-2020)
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
ISBN:
978-83-240-5676-7, 978-83-240-5754-2
97883240567
Autotagi:
druk
elementy biograficzne
książki
publikacje popularnonaukowe
rodzina

Poznaj świat, który zainspirował George`a R. r. Martina.Fascynuje Cię średniowiecze?Jak wydać za mąż "podstarzałą" dwudziestolatkę? I dlaczego absztyfikant zdeformowany przez ospę jest lepszy niż żaden? Jak ważne było inwestowanie w edukację synów? I czym miały się zajmować córki? Jak bardzo mezalians mógł zaszkodzić sytuacji finansowej rodziny?Dwoje cenionych historyków znów zabiera nas w fascynującą podróż w świat wieków średnich. Tym razem podążamy tropem średniowiecznej rodziny. Odkrywamy tajemnice życia kilku pokoleń rodu od narodzin aż do śmierci oraz towarzyszące każdemu etapowi ich życia zwyczaje i rytuały. Dowiadujemy się, o czym marzyły średniowieczne żony, jak wyglądały zaloty, jak przebiegały ciąże, a nawet co przykładni mężowie musieli załatwiać na polecenie swoich niewiast.Autorzy w epicki sposób przedstawiają zarówno wydarzenia, które zmieniły bieg historii, jak i te z życia codziennego.Oglądasz "Grę o tron"?Życie średniowiecznej rodziny to kolejna książka wybitnych badaczy, których książki zainspirowały George`a R. R. Martina do stworzenia fascynującego świata Pieśni lodu i ognia. Prawdziwa gratka dla fanów jego twórczości oraz miłośników historii średniowiecza.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Dałem jeszcze jedną szansę duetowi Frances i Josephowi Giesom i kolejny raz się zawiodłem. Naprawdę niewiele się dowiecie z tej książki o życiu średniowiecznej rodziny za to bardzo dużo o rodzinie Pastonów. Pastonowie to w owych czasach przedstawiciele klasy średniej, którzy poprzez naukę i bogactwo kupili sobie szlachectwo. Wiemy o nich dużo bowiem do dziś zachowały się listy prawie całego klanu rodzinnego. Niestety autorzy książki skupili się na opisywaniu sytuacji politycznej i awansach społeczno-gospodarczych Pastonów nie zaś na prozie życia codziennego. Nie dowiemy się co jedli, jak spożywali posiłki, na co chorowali, czy się zajmowała pani domu. Nie ma słowa o zwyczajach,ówczesnej higienie, sposobie obchodzeniu świąt, o tym jak bawiły się dzieci, jak wyglądał ich ubiór czy nauka. To tylko kilka z pytań, które można by mnożyć a i tak nie uzyskamy w tej książce na nie odpowiedzi. Nota 3-. • Ps. Nie dajcie się nabrać na polecenie G.R.R. Martina!
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Atomek9
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo