Ktoś, kogo znamy

Tytuł oryginalny:
Someone we know
Autor:
Shari Lapeña
Tłumacz:
Piotr Kuś
Wydawcy:
Zysk i Spółka Wydawnictwo (2020)
NASBI (2020)
Legimi (2020)
ebookpoint BIBLIO (2020)
ISBN:
978-83-8116-831-1, 978-83-8116-896-0
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
powieści
proza
4.8 (6 głosów)

Porywający thriller, pokazujący niespodziewane konsekwencje, jakie powstają, kiedy ludzie zbyt intensywnie zaczynają się interesować sprawami swoich sąsiadów…

Bardzo trudno jest mi napisać ten list. Mam nadzieję, że zanadto nas nie znienawidzicie… Ostatnio, kiedy nie było państwa na miejscu, mój syn włamał się do waszego domu…

Na cichym przedmieściu pewnego miasteczka, położonego w odległości dwóch godzin jazdy od Nowego Jorku, ktoś włamuje się do domów – i przede wszystkim do komputerów ich właścicieli. Poznaje ich głęboko skrywane sekrety i prawdopodobnie część z nich wkrótce ujawni. Mieszkańcy zaczynają się bać…

Kim jest włamywacz i czego mógł się do tej pory dowiedzieć? Po dwóch anonimowych listach z przeprosinami, które otrzymały ofiary włamań, w okolicy zaczynają krążyć plotki na temat sprawcy, piętrzą się podejrzenia. A po zamordowaniu kobiety, do której wcześniej także się włamano, napięcie sięga zenitu.

Kto i dlaczego ją zabił? Kto wie o sąsiadach znacznie więcej, niż chce ujawnić? I jak daleko się posuną ci wszyscy z pozoru przemili sąsiedzi z przedmieścia, aby ochronić swoje tajemnice…

„Nikt nie potrafi pisać o problemach przedmieść w taki sposób jak Shari Lapena. Ten powoli rozwijający się koszmar sprawi, że aż do ostatniego zdania będziecie obgryzali paznokcie”.

Ruth Ware, autorka W ciemnym, mrocznym lesie

Ktoś, kogo znamy to istny majstersztyk, thriller w najlepszym wydaniu. Shari Lapena ponownie udowadnia, że jest klasą dla siebie, doskonale budując napięcie i prezentując klaustrofobię amerykańskich przedmieść. Jej fani będą wniebowzięci. A wy… jeżeli do tej pory nie przeczytaliście jej książek, to właściwie dlaczego nie, do diabła?”.

Gilly Macmillan, autorka Perfekcyjnej dziewczyny

„Paranoja małego miasta w najlepszym wydaniu!”.

„The Irish Mail on Sunday”

Bestseller “New York Timesa”

Bestseller #1 w Kanadzie

Bestseller #2 na liście „Sunday Times” w Wielkiej Brytanii

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Ciekawa ksiązka, którą czyta się z zain­tere­sowa­niem­ i bez wysiłku.
  • Na początku, tradycyjnie jedno słowo, którym określiłabym tę książkę - tym razem, powiedziałabym, że była po prostu dobra 🙂 Tyle i aż tyle. Ten thriller/kryminał wciągnął mnie właściwie od pierwszego rozdziału i czułam podczas lektury tę ciągłą chęć dalszego jej poznania i rozwiązania zagadki. • 🔨 • Akcja rozgrywa się w małym miasteczku, na przedmieściach. Wiadomo typowa ulica z amerykańskiej scenerii, gdzie w zbudowanych wzdłuż ulicy domach zamieszkują znający się i przyjaźniący się ze sobą sąsiedzi. Nie brakuje tu też nastolatków, który miewają nie zawsze dobre pomysły. • Jeden z nich - Raleigh- szukając adrenaliny, myszkuje w cudzych domach, pod nieobecność ich właścicieli. Nic nie zabiera, nie niszczy- interesują go komputery gospodarzy, na których ćwiczy hakerskie umiejętności. Kiedy przypadkowo jego matka Olivia odkrywa "hobby" syna sprawa zaczyna się komplikować. • Olivia z poczucia winy, pisze anonimowe listy z przeprosinami do właścicieli domów, do których włamał się jej syn (który podaje jej dwa adresy). Niestety w jednym z tych domów dochodzi do tragedii - ginie kobieta. Mąż zgłasza jej zaginięcie, kiedy nie wraca do domu z rzekomych, weekendowych odwiedzin u przyjaciółki. Kilka dni później młoda kobieta zostaje znaleziona martwa w bagażniku swojego samochodu, zatopionego w jeziorze. • 🔨 • Śledztwo prowadzone przez dwoje detektywów nie jest proste. Sąsiedzi nie mówią im całej prawdy, starając się chronić siebie wzajemnie i swoich przyjaciół. Strzępki prawdy prowadzą jednak do kolejnych odkryć, a w zawiłą historię zabójstwa mieszkanki osiedla zamieszani są zdaje się wszyscy. Przy okazji odkrywane zostają również inne, rodzinne sekrety, które wpływają nie tylko na samo śledztwo, ale na zaprzyjaźnione rodziny. • 🔨 • Wątkiem pobocznym są starania jednej z poszkodowanych sąsiadek - ofiar nastoletniego hakera- aby ujawnić kto dopuścił się naruszenia jej prywatności. Carmine jest przy tym bardzo uparta. Odwiedza kolejno domy wszystkich sąsiadów, starając się rozwikłać zagadkę. Jej nieugiętość niestety przysparza jej więcej problemów niż korzyści. • Książkę tę, pochłonęłam z nieopuszczającą mnie ciekawością. Pytanie "kto zabił?" miałam cały czas z tyłu głowy. Dopiero pod koniec lektury trafnie zaczęłam powoli identyfikować zabójcę, który był dla mnie dużym zaskoczeniem. Kolejne, pojawiające się wątki dodawały smaku całej fabule i potęgowały element zaskoczenia.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo