Apelacja

Tytuł oryginalny:
Appeal
Autor:
John Grisham
Tłumacz:
Radosław Januszewski
Wydawca:
Wydawnictwo Amber (2007-2011)
Wydane w seriach:
Bestsellery do Kieszeni
Klasyka Sensacji
Crime & Story
Srebrna seria. Światowe przeboje filmowe
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
3.2 (5 głosów)

Przysięgli byli gotowi. Po czterdziestu dwóch godzinach obrad, po siedemdziesięciu jeden dniach procesu, po pięciuset trzydziestu godzinach zeznań czterdziestu kilku świadków i po całych wiekach milczącego wysiadywania, kiedy prawnicy spierali się, sędzia pouczał, a widzowie wypatrywali jak jastrzębie znaczących sygnałów, przysięgli byli gotowi. Dziesięcioro zamkniętych w pokoju dla przysięgłych, odosobnionych i bezpiecz nych z dumą kładło nazwiska pod werdyktem, a dwoje obrażonych siedziało w kącie, samotnych i żałosnych w swoim sprzeciwie. Były uściski i uśmiechy, i sporo zadowolenia, bo wyszli cało z tej batalii i mogli dumnie wmaszerować z powrotem na arenę z decyzją, którą wybronili siłą czystej determinacji, zawzięcie dążąc do kompromisu. Przetrwali ciężką próbę, wypełnili obywatelski obowiązek. Odsłużyli swoje ponad normę. Byli gotowi. Tak zaczyna się nowy thriller prawniczy, w którym Grisham tym razem zaskakuje bezlitosną ironią. Balansuje między czarnym humorem a zjadliwą groteską. Dzięki temu cała rzeczywistość: postaci, prawo i sprawiedliwość przybierają jeszcze bardziej złowieszczy wyraz.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Należą się dwie gwiazdki, bo po Grishamie spodziewam się książki, która wciąga bez reszty. Ale na tle innych jego twórczość i tak stoi na wyższym poziomie. W "Apelacji" nie znajdziemy postaci, które można jednoznacznie polubić lub znienawidzić, ponieważ wszystkie są ledwie naszkicowane. Całość przypomina rozbudowany artykuł dziennikarza, opisującego skomplikowany spisek spryciarzy obracających dziesiątkami milionów dolarów, którego początkiem jest przegrana przez pewną korporację sprawa o ogromne odszkodowanie. Ma się wrażenie, że to opowieść z gatunku demaskatorskich, niestety chwilami nużąca. Historia jest całkowicie fikcyjna.
  • Książka obnażająca mechanizmy wpływu pieniądza na władzę i sposobów manipulowania społeczeństwem m.in. w czasie wyborów (tu sędziego stanowego sadu najwyższego. Autor z doskonałym znawstwem środowiska prawniczego i psychologii, nie potępiając nikogo wprost, pokazuje jak punkt widzenia zmienia się w zależności "od punktu siedzenia". Warta przeczytania i skłaniająca do refleksji.
  • Jak większość książek Grishama warta przeczytania. Bez przynudzania, wartka akcja, słowem lekka, łatwa i przyjemna pozycja.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:Werdykt
Autor:John Grisham
Tłumacz:Radosław Januszewski
Wydawca:Wydawnictwo Amber (2007-2011)
Serie wydawnicze:Bestsellery do Kieszeni Klasyka Sensacji Crime & Story Srebrna seria. Światowe przeboje filmowe
ISBN:83-241-2707-0 978-83-241-3101-3 978-83-241-3424-3 978-83-241-3905-7 978-83-241-4092-3 978-83-261-0339-1 978-83-241-3103-3 978-83-341-3101-3 978-83-241-31-1-3
Autotagi:dokumenty elektroniczne druk epika książki literatura literatura piękna powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 22 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo