Trzecia terapia

Autor:
Danuta Chlupová
Wydawcy:
Novae Res-Wydawnictwo Innowacyjne (2019-2023)
Legimi (2019-2023)
Novae Res - Wydawnictwo Innowacyjne W. Gustowski K. Szymoński
ISBN:
978-83-8083-693-8, 978-83-8147-479-5
978-83-8147-650-8, 978-83-8219-356-5
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
książki
powieści
proza
4.7 (3 głosy)

Toksyczne związki, skomplikowane relacje i klątwa dziadka z Auschwitz. Trzydziestoletnia Mathilda i czterdziestoletni Grzegorz przypadkowo spotykają się na niemieckim campingu. Z zasłyszanej rozmowy telefonicznej mężczyzna wnioskuje, że kobieta przed kimś ucieka. Po powrocie do Polski zapomina o Niemce, lecz kilka miesięcy później Mathilda dzwoni do niego i prosi o pomoc. Zamierza przyjechać do Oświęcimia, rodzinnego miasta Grzegorza, i poznać historię swojego dziadka – esesmana z Auschwitz. Liczy na to, że to pomoże jej uwolnić się od rodzinnej klątwy, o której przekonywała ją matka, a zarazem wyzwolić się z patologicznego związku. Czy Grzegorz, sam uwikłany w trudne relacje z matką i córką, będzie w stanie pomóc zranionej kobiecie? „Trzecia terapia” to opowieść o winach własnych i cudzych, o rodzinnej przeszłości, uzależnieniu od innych i o niełatwej miłości, która może przyjść w każdym wieku. Poruszająca opowieść o przeszłości, która nie pozwala o sobie zapomnieć pomimo mijających lat. Losy bohaterów splatają się, tworząc misterny wzór na całej konstrukcji powieści. Ta historia buzuje emocjami, perli nastrojami, ale jest również pełna czyhających w kątach demonów – to jedna z tych książek, które zapadają w pamięć. Małgorzata Warda Danuta Chlupová jest Polką, lecz od urodzenia mieszka w Czechach. Jej małą ojczyzną jest Zaolzie – część Śląska Cieszyńskiego, która przed blisko stu laty została włączona do ówczesnej Czechosłowacji. Z wykształcenia ekonomistka, z zawodu i zamiłowania dziennikarka, mieszka z rodziną w spokojnym miejscu pod lasem, w którym w czasie wojny rozegrały się dramatyczne wydarzenia. Laureatka Konkursu Literacki Debiut Roku 2017 za powieść „Blizna”.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Ksiazkę "Trzecia terapia" - Danuty Chlupowej przeczytałam z zapartym tchem. Nie jest to ksiązka łatwa i nie opowiada o miłych sprawach, jej tematyka wiąze sie z poczuciem odpo­wied­zial­nosc­i za winy przodków, o winie, karze i odkupieniu. Głowna bohaterka Mathilda, Niemka, dowiaduje sie, ze jej dziadek był esesmanem w Auschwitz, że jest winny zycia wielu ludzi. Bohaterka nie moze sobie poradzic z tym brzemieniem. Przez terapie i patologiczny zwiazek emocjonalny z terapeuta, który okazuje się zwykłym sadystą, znęcającym sie nad nią psychicznie, Mathilda próbuje, w swoim mnienaiu, odkupic grzechy dziadka. Poznaje też rodznę Grzegorza, mieszkającego w Oświęcimiu, uwikłanego w trudne relacje z córką i matką, który próbuje pomóc w rozwiazaniu zyciowych problemów Mathildy. Jak potoczą się zagmatwane losy tych dwojga ludzi, których przypadek zetknał ze sobą ? Nie bede zdradzac zakończenia, trzeba samemu przeczytać powieść. Trzeba tez dodac, ze oprócz emocjonalnych dylematów zyciowych bohaterów, które przykuwają uwagę czytelnika, ważny jest tez styl powieści. Jest to piękna proza, napisana ładnym literackim jezykiem, nie nuzy banalnoscia i powtórzeniami, a autorka nie traci czasu na zabawę słowem, stara sie dotrzec swoim przekazem do serca czytelnika. Głeboka, poruszająca ksiazka. Polecam!
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Ala
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo