I sprawisz, że wrócę do prochu

Tytuł oryginalny:
Way of all flesh
Autor:
Ambrose Parry
Tłumacz:
Jędrzej Polak (1958-2020)
Wydawcy:
Zysk i Spółka Wydawnictwo (2019)
NASBI (2019)
Legimi (2019)
ebookpoint BIBLIO (2019)
ISBN:
978-83-8116-609-6, 978-83-8116-742-0
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
powieści
proza
4.0 (3 głosy)

Edynburg, 1847. Miasto medycyny, mamony i morderstw.

Na Starym Mieście giną młode kobiety, które spotyka makabryczna śmierć. Na drugim krańcu miasta student medycyny Will Raven rozpoczyna asystenturę u znanego i błyskotliwego doktora Simpsona.

Pacjenci Simpsona wywodzą się z najbogatszych i najuboższych kręgów podzielonego miasta. Dom lekarza jest nietypowy, odwiedzają go luminarze i prowadzi się tam śmiałe eksperymenty z nowej dziedziny medycznej, jaką jest anestezja. W domu tym Raven poznaje Sarę Fisher, pokojówkę i pielęgniarkę obdarzoną intuicją, która uniemożliwia jej przychylne traktowanie przybysza. Sara jest równie inteligentna jak Raven, ale nie cieszy się takimi jak on przywilejami i nie może studiować medycyny.

Każde z nich ma własne powody, by przyjrzeć się dokładniej podejrzanym zgonom w mieście, więc chcąc nie chcąc, zagłębiają się razem w mroczny półświatek Edynburga. Będą musieli pokonać dzielące ich różnice, aby wydostać się stamtąd żywi.

„Prawdziwy obraz wiktoriańskiego Edynburga, miasta wypełnionego cierpieniem”

Val McDermid

„Nie sposób się oderwać aż do ostatniej strony”

S.J. Parris

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • dość trudno się czyta, powoli, ale jednocześnie ciekawa i dość oryginala historia
  • Cała opisywana historia odbywa się w XIX wiecznym Edynburgu. Pełno tu ciemnych zaułków, podejrzanych spelun, typków spod ciemnej gwiazdy, lichwiarzy i pań do towarzystwa. Razem z głównym bohaterem- Willem Ravenem- młodym lekarzem, rozpoczynającym asystenturę u znanego doktora Simpsona, poznajemy jego ciemniejszą stronę. Will w przeddzień rozpoczęcia nowej pracy u cieszącego się dużym uznaniem lekarza, zostaje napadnięty przez dwóch opryszków, wysłanych przez osobę u której ma dług. Pieniądze te jednak pożyczył nie dla siebie, a dla Evie- prostytutki, którą darzył uczuciem (a którą znalazł tego dnia martwą). • W domu swojego przełożonego poznaje pokojówkę (i pielęgniarkę) Sarę Fisher - niezwykle inteligentną kobietę, która pragnie studiować medycynę. Jednak ze względu na jej płeć jest to niemożliwe. Sara i Will razem starają się rozwiązać zagadkę morderstw młodych kobiet, choć każde z nich z innych powodów. • Jak już wspominałam wątek kryminalny jest tu prowadzony trochę "przy okazji". Dużo ciekawszy i lepiej przedstawiony jest tu temat ówczesnej medycyny - zwłaszcza ginekologii. Doktor Simpson prowadzi bowiem eksperymenty dotyczące anestezji. Znajdziecie tu opisy prze­prow­adza­nych­ porodów (też z obrotem dziecka w łonie matki), przeprowadzania operacji bez znieczulenia, testowania na sobie eksp­erym­enta­lnyc­h terapii czy ratowanie matki w przypadku zagrożonej ciąży. • Atutem, który odnalazłam tu dodatkowo jest zastosowany język. Słownictwo jest podniosłe i wysublimowane- dziewoje tutaj udają się po sprawunki i dbając o należyte odzienie. Dzięki temu jeszcze lepiej wnikamy w prezentowany klimat 😉Ten językowy zabieg nie wpływa jednak na łatwość i płynność czytania, a wszystkie sformułowania są w zasadzie zrozumiałe. • Książka jest godna polecenia, choć nie jest to 100% kryminał, raczej obyczajówka z wątkiem kryminalnym 🙂
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo