Kolory pawich piór

Tytuł oryginalny:
The Peacock Emporium
Autor:
Jojo Moyes
Wydawcy:
Między Słowami - Znak (2019-2020)
Legimi (2019)
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Agnieszka Myśliwy
ISBN:
978-83-240-5637-8, 978-83-240-7244-6
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
rodzina
3.5 (6 głosów)

Urodziliśmy się nie po to, żeby być doskonali, lecz prawdziwi. Piękna, bogata i zepsuta do szpiku kości Athene zszokowała wszystkich. Uciekła od męża z domokrążcą, nie zostawiając nawet listu. Ponad trzydzieści lat później Suzanna Peacock musi zmierzyć się z mroczną legendą swojej matki. I z prawdą o sobie, która jest pilnie strzeżoną rodzinną tajemnicą. Suzanna jest dumna jak paw, i jak paw dziwna i niedostępna. Ma wszystko, co potrzebne do szczęścia, tylko nie ma już siły udawać, że jest szczęśliwa. Jedynym miejscem, gdzie czuje się bezpieczna, jest jej mały sklepik, Pawi Zakątek. To tam pewnego dnia spotyka kogoś, kto jest równie pogubiony. I dostaje szansę, aby zacząć wszystko od początku. Niepublikowana wcześniej w Polsce powieść Jojo Moyes, pisarki, która podbiła serca polskich czytelniczek książkami Zanim się pojawiłeś, Kiedy odszedłeś i Moje serce w dwóch światach.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Jojo Moyes jest moją ulubioną autorką. Opinie o "Kolorach pawich piór" są skrajnie różne, czyżby wielowątkowość tej powieści była problemem dla niektórych czytelników. Książkę "pochłonęłam" i polecam!
  • Lubię powieści Jojo Moyes, a szczególną sympatią darzę serię o Lou 😉 Dlatego też z chęcią sięgnęłam po tę pozycję, choć przedstawia ona zupełnie inny klimat. • "Kolory pawich piór" to debiutancka powieść autorki, która długo nie ukazywała się w Polsce. • Nieco widać w niej jeszcze nieoszlifowany warsztat, jednak historia moim zdaniem rekompensuje to czytelnikowi. Mam też świadomość, że powieść ta uzyskała dość nieprzychylne opinie- być może z powodu braku stricte miłosnych, cukierkowych opisów, które dostrzec można chociażby w "Zanim się pojawiłeś". • Sama fabuła rozgrywa w dwóch epokach. Początkowe opisy balu, przygotowań do niego i rozterek przypomina mi klimat rodem z powieści Jane Austen. • W dalszej części przenosimy się do czasów współczesnych i poznajemy Suzanne, naznaczoną przez historię matki, pokiereszowaną przez życie, nieszczęśliwą mężatkę. Suzanna postanawia otworzyć sklep "Pawi zakątek", który ma być czymś w rodzaju jej osobistej ostoi - ponieważ czuje się odrzucona i pomijana we własnej rzeczywistości. • To książka wielowątkowa, momentami chaotyczna ale do mnie przemawia. Przemawia mądrością mówiącą o konieczności znalezienia własnego miejsca, o poszukiwaniu siebie i wewnętrznym dojrzewaniu. Ja polecam!
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo