Olszany

Inne tytuły:
Droga do domu
Autor:
Agnieszka Litorowicz-Siegert
Wydawcy:
Wydawnictwo W. A. B (2019)
Grupa Wydawnicza Foksal
ISBN:
978-83-280-5751-7
Autotagi:
beletrystyka
druk
książki
powieści
proza
4.0

Tytułowe Olszany to rodzinna posiadłość Borowiczów, której latami nie udaje się sprzedać. Znajdująca się na życiowym zakręcie Julia postanawia ostatecznie zakończyć sprawę spadku po dziadku. Aby tego dokonać, Julia musi poznać prawdę o dziadku, ta zaś nierozerwalnie łączy się z pewną tajemniczą historią z przeszłości. Olszany to opowieść o tym, jak przeszłość przeplata się z teraźniejszością, a podążanie tropem tej plątaniny może całkowicie odmienić życie. Kobieca książka o rodzinnych sekretach, przyjaźni i miłości, wzbogacona duchem minionych czasów i nutą współczesnego przepychu.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Sielska opowieść o miłosnych perypetiach, rodzinnych tajemnicach i nowych początkach. Otoczona leśną roślinnością, osadzona w wiejskim i małomiasteczkowym klimacie. A jej bohaterowie są niezwykle ciepli, serdeczni ludzie, którzy znają się jak łyse konie. • 🌹 • Julia, główna bohaterka, po rozstaniu z partnerem nie może się pozbierać na nowo. Jej dotychczasowe życie i otoczenie ciągle przypomina wspólne chwile, plany. Zdradzona dziewczyna postanawia więc zmienić otoczenie, odcinając się choć na chwilę od smutnych wydarzeń, do których nie przyznała się swoim bliskim. • Na myśl przychodzą jej Olszany i dom po dziadku, który odziedziczyła jej matka. Dom, który od lat usiłują bezskutecznie sprzedać. Julia, jako architekt wnętrz postanawia więc przyspieszyć kwestię sprzedaży posiadłości. • 🌹 • Po przyjeździe do Szczecinka (Olszany to wioska nieopodal miasteczka) poznaje tutejszych mieszkańców, którzy ujmują ją swoją serdecznością. Poznaje też rodzinną tajemnicę domu, który okryty jest złą sławą. Historia dziadka, uwikłanego w zabójstwo małego chłopca, który zmuszony był uciekać. Piękna opowieść o miłości, która splątała losy też mieszkańców miasteczka. Odnaleziony list, różaniec i kamienna róża, które stanowią ważne elementy układanki. • 🌹 • Julia oprócz historii rodzinnej odnajduje też miłość. Jednak ostrożność dziewczyny powstrzymuje ją przed rozpoczęciem kolejnego związku. Kobieta jednak powoli uczy się odnajdywać samą siebie i ufać własnej intuicji, bez konieczności spełniania oczekiwać innych- jak robiła do tej pory. • Czy jednak to się uda i na Julię i Wiktora czeka szczęśliwe zakończenie? • 🌹 • Książka jest wprawdzie nieco przewidywalna, nieco trąci banałem, ale ten serdeczny klimat i jej sielskość moim zdaniem to wynagradzają. Moim zdaniem to dobra lektura w obecnym czasie, pozwalająca oderwać myśli i przenieść się do "lepszego" świata choć na chwilę.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo