Szept syberyjskiego wiatru

Autor:
Dorota Gąsiorowska
Wydawcy:
Między Słowami (2018-2020)
Znak Litera Nova (2019)
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
ISBN:
978-83-240-4839-7, 978-83-240-5638-5
978-83-240-7195-1
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
4.3 (7 głosów)

Opowieść o uczuciu silniejszym niż syberyjski wiatr. Kalina musi zostawić wszystko, co kocha. Oszukana przez wspólniczkę, wraca do Polski po wielu latach nieobecności i zaczyna pracę w fabryce porcelany należącej do jej bogatej babki. W nowych obowiązkach ma jej pomóc Sergiusz, prawa ręka starszej pani. Mężczyzna jest od początku zaskakująco wrogo nastawiony do Kaliny. Jednak za każdym razem, kiedy dziewczyna patrzy w jego oczy - głębokie niczym jezioro Bajkał - czuje, że skrywa on jakąś tajemnicę. Pewnego dnia babka prosi Kalinę, by odebrała z Petersburga dziwną przesyłkę. W podróży towarzyszyć ma dziewczynie Sergiusz. Dwie tajemnice - babki i Sergiusza - splecione ze sobą, zawiodą Kalinę aż na Syberię. To tam za przewodnika dziewczyna będzie musiała obrać własne serce. Tylko czy odważy się go posłuchać? I co się stanie, gdy do jej serca wtargnie uczucie silniejsze niż sam buran, porywisty syberyjski wiatr?
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Dorota Gąsiorowska znana jest czytelniczkom ze zręcznie napisanych, kobiecych, niebanalnych powieści, w których tworzy niepowtarzakny klimat i pokazuje bardzo charakterystyczne ludzkie postacie bohaterów. Są oni dla czytelnika bardzo wyraziści i stają sie bliscy, zarówno przez swoje wady, zalety, jak i przez sposób bycia. Tak też jest w ksiażce pt."Szept syberyjskiego wiatru". Bohaterką powieści jest Kalina,która oszukana przez wspólniczkę, wraca do Polski, do swojej babci, silnej kobiety, która oferuje jej pracę u siebie, i chce ją zarazić swoimi marzeniami, aby Kalina mogła kiedyś zarządzać odziedziczoną po niej fabryką porcelany. Pomagać ma jej Seweryn, który od poczatku zrobił wrazenie na dziewczynie, ale musi minąć jeszcze duzo czasu i dziwnych splotów sytuacji, zanim Kalina pozna prawdziwe oblicze tego człowieka. Zbieg przeróżnych niekorzystnych okolicznosci, brak zaufania, dobrej komunikacji w rodzinie Kaliny i intryga, sprawiają, że trudno się od tej powieści oderwać i bardzo nas ciekawi, aby dowiedzieć się jak historia się skończy. Czy mozna liczyć na szczęsliwy finał? I co ma do tego syberyjski wiatr? Nie będę zdradzac szczegółów, bo po co wtedy czytac ksiażkę ? Sięgnijcie sami. Gwarantuję spotkanie z ciekawą, nienużąca, ale też • i niebłahą lekturą.
  • Nie można sie oderwac:)
  • Rewelacyjna książka. Napięcie do ostatniej strony.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo