Ludzie:

krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko

Tytuł oryginalny:
Humans
a brief history of how we f*cked it all up,
Autor:
Tom Phillips
Tłumacz:
Maria Gębicka-Frąc
Wydawcy:
Albartos (2022)
Wydawnictwo Albatros Andrzej Kuryłowicz (2019-2022)
Legimi (2019)
Autotagi:
druk
eseje
historia
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
Więcej informacji...
4.3 (3 głosy)

Kiedy po raz kolejny pomyślisz, jak bardzo coś spieprzyłeś, ta książka przypomni ci, że mogło być o wiele gorzej…

EKSCYTUJĄCA PODRÓŻ PRZEZ NAJBARDZIEJ KREATYWNE I KATASTROFALNE PORAŻKI W HISTORII LUDZKOŚCI, POCZĄWSZY OD UPADKU NASZEGO PRAPRZODKA Z DRZEWA, DO NAJBARDZIEJ SPEKTAKULARNYCH WPÓŁCZESNYCH KLĘSK GATUNKU LUDZKIEGO!

W ciągu ostatnich siedemdziesięciu tysięcy lat, odkąd homo sapiens chodzi po Ziemi, przebyliśmy długą drogę. Sztuka, nauka, kultura, handel – w ewolucyjnym łańcuchu pokarmowym jesteśmy prawdziwymi zwycięzcami. Ale powiedzmy sobie szczerze, to wcale nie była bułka z masłem, a do tego czasami, zupełnie przypadkiem, udawało się nam coś naprawdę wybitnie spieprzyć.

Od klęski ekologicznej na Wielkich Równinach Stanów Zjednoczonych w latach 30. XX wieku do walki z czterema plagami przewodniczącego Mao. Od pijanej w sztok armii austriackiej, która przypuściła atak na samą siebie, do supermocarstwa, które wybrało na prezydenta gospodarza programu telewizyjnego z gatunku reality show… Można dość bezpiecznie stwierdzić, że jako gatunek z wiekiem wcale nie stajemy się mądrzejsi.

„Niesamowicie zabawna! Jeśli oglądając wiadomości, zastanawiasz się, jak to możliwe, że ludzkość wciąż popełnia te same błędy – w tej książce znajdziesz odpowiedź na dręczące cię pytanie.”

Mark Watson, komik

„Napisana w przystępny sposób historia tych licznych momentów w dziejach ludzkości, kiedy wszystko poszło spektakularnie źle. Zabawna i pouczająca.”

„Telegraph”

„Kronika niezliczonych głupot, jakimi ludzkość popisała się na przestrzeni wieków. Opowiedziana z humorem i nie bez złośliwej satysfakcji. Śmieszy do łez!”

„Business Standard”

„W mrocznych czasach miło pocieszyć się wiedzą, że jako ludzkość zawsze byliśmy bandą bezmyślnych głupków.”

Stuart Heritage, autor Don't Be a Dick, Pete

„Tom Phillips to bardzo mądry i dowcipny człowiek… Ta historia niepowodzeń przypomina nam, że ludzie to w ogromnej większości idioci.”

Greg Jenner, autor A Million Years and a Day

„Tom Phillips udowadnia ponad wszelką wątpliwość, że ludzkość ma niebywałe szczęście, że wciąż chodzi po Ziemi, chociaż nie robi absolutnie nic, by jako gatunek wnieść coś do życia naszej planety – poza pisaniem dowcipnych, ironicznych i nieco przygnębiających, ale ostatecznie dość ujmujących książek o sobie samym. Jeśli więc nie chcesz orbitować wokół Ziemi niczym ludzki śmieć, myślę, że powinieneś sięgnąć po tę książkę.”

Sarah Knight, autorka The Life-Changing Magic of Not Giving a F*ck

„Obrazoburczy maraton przez tysiące lat ludzkiej głupoty… Za każdym wybuchem śmiechu kryje się śmiertelnie poważne pytanie: dokąd doprowadzi nas ta piramidalna głupota?”

Nicholas Griffin, autor Ping-Pong Diplomacy: The Secret History Behind the Game That Changed the World

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:a brief history of how we f*cked it all up,
Autor:Tom Phillips
Tłumacz:Maria Gębicka-Frąc
Wydawcy:Albartos (2022) Wydawnictwo Albatros Andrzej Kuryłowicz (2019-2022) Legimi (2019)
ISBN:978-83-6742-620-6 978-83-8125-480-9 978-83-8125-547-9 978-83-8125-627-8 978-83-8125-779-4 978-83-8215-765-9 978-83-8125-765-9
Autotagi:audiobooki beletrystyka dokumenty elektroniczne druk e-booki epika eseje historia książki literatura literatura faktu literatura faktu, eseje, publicystyka literatura piękna nagrania proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 17 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo