Wypracowania – Władysław Reymont „Chłopi"
Opisy wypracowań:
Zwyczaje i obyczaje wiejskie w powieści „Chłopi” Powieść Reymonta „Chłopi” jest podzielona na cztery części: Jesień, Zima, Wiosna, Lato. Bohaterem są chłopi z lipieckiej wsi, których życie ściśle związane jest z przyrodą, przebiega według określonych pór roku. Pisarz zawarł również szereg realistycznych opisów obrzędów świeckich i religijnych oraz tradycji, według których żyli chłopi. Ukazał ich życie rodzinne i gromadzkie oraz ich zajęcia rolniczo – gospodarskie. Jednym z obrzędów opisanych przez Reymonta w powieści jest wesele Macieja Boryny i Jagny, które przebiegało wedle ściśle określonych przez tradycję reguł. Są również oczepiny, podczas których kobiety nakładają na głowę Panny Młodej biały czepiec, który oznacza, ze jest mężatką. Są tańce, zabawy i różnorodne konkursy. Wypracowanie zawiera 488 wyrazów
Realistyczny obraz chłopów lipieckich w powieści. Reymont w swej powieści w sposób realistyczny ukazał życie chłopów na wsi z końca XIX wieku. „ (…) byli w Lipcach bogacze całą gębą, byli i pomniejsi, którzy zarówno o zarobki nie stali, byli takoż jensi, u których aż piszczało z biedy.” (…) ale i komorników, i takich, co ino chałupy mieli, też nie brakowało: którzy wyrabiali u gospodarzy młocką, którzy na tartaku siekierą, którzy zaś gdzie się ino zdarzyła robota, (…) ale ostawało jeszcze z pięć familij, la których zimową porą całkiem brakowało we wsi roboty”. Ukazał egzystencję chłopów, których życie podporządkowane było porom roku, według których żyli. Chłop był związany ze swą pracą i ziemią od momentu narodzin aż do śmierci. Wypracowanie zawiera 585 wyrazów
Obraz wsi polskiej w lekturze. Chłopi Władysława Reymonta poruszają tematykę społeczności chłopskiej. Na tej podstawie autor przedstawił obraz chłopa jako przedstawiciela ludności wiejskiej. Uniwersalizm opisów i cech ludzkich zawartych w postaciach sprawia, że jest to dzieło uniwersalne i ponadczasowe. Poniższe wypracowanie realizuje temat pozostając w ścisłym związku z treścią lektury. Dzięki temu całość może stanowić jej gotową analizę. Wypracowanie zawiera 469 słów..
Dlaczego i za co, powieść „Chłopi” Władysława Reymonta została nagrodzona literacką Nagrodą Nobla? „Chłopi” Władysława Reymonta zostały nagrodzone literacką Nagrodą Nobla, to wyjątkowe i bardzo ważne odznaczenie, aby bowiem jakie kol wiek dzieło mogło otrzymać to wyróżnienie musi spełnić szereg kryteriów szczegółowo ocenianych przez odpowiednią komisje. Budowa oraz tematyka utworu sprawiły, że ta powieść spełniwszy wszystkie kryteria została uhonorowana. Całość dopełnia wyjątkowy artyzm autora z którym tworzył wszelkie opisy. Poniższe wypracowanie szczegółowo wskazuje i omawia elementy, które wpłynęły na odznaczenie powieści. Dzięki temu całość może stanowić również gotową analizę utworu. Wypracowanie zawiera 543 słowa.
„Chłopi” jako powieść o życiu natury. Powieść „Chłopi” Władysława Reymonta posiada wiele cech naturalistycznych. Jedną z tych cech jest koncepcja kompozycyjna. Życie gromady wiejskiej przedstawione jest na tle czterech powtarzających się pór roku. Kolejną naturalistyczną cecha jest odsłonięcie potęgi instynktu i pierwotnej siły życia chłopa. Miłość przedstawiona jest jako siła nad która nie można zapanować. Pojedynczy człowiek traktowany jest jako istota biologiczna, kierująca się instynktem oraz jako cząsteczka natury podlegająca tym samym prawą co przyroda. w licznych opisach przyrody znajdują się wyraźne ślady impresjonistycznej wrażliwości na barwy, odcienie i efekty perspektywy powietrznej. Są to kolory i różne odcienie barwy, ruch i zjawiska akustyczne. w powieści „Chłopi” występuje także symbolika postaci i symbolika scen. Boryna porównany jest do chłopa piasta, doskonałego gospodarza. w chwili śmierci jest porównany do cząstki, grudki ziemi. Wypracowanie zawiera 779 słowa.
Charakterystyka Boryny i Rocha Cha
(...)