Człowiek i błędy ewolucji:

niepotrzebne kości, zepsute geny i inne niedoskonałości ludzkiego ciała

Tytuł oryginalny:
Human errors
a panorama of our glitches, from pointless bones to broken genes,
Autor:
Nathan H. Lents
Lektor:
Katarzyna Puchalska
Tłumaczenie:
Marek Zawiślak
Jacek Środa
Wydawcy:
Dom Wydawniczy Rebis (2018-2020)
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix (2007-2019)
Wydane w seriach:
Czytak Larix
ISBN:
978-83-8062-351-4
Autotagi:
czytak
druk
książki
publikacje popularnonaukowe
4.0 (4 głosy)

Trzeba powiedzieć to otwarcie: większość z nas należy do tej części ludzkiej populacji, która uważa człowieka za cud natury i ostateczne, najdoskonalsze dzieło ewolucji. A teraz pora spojrzeć prawdzie w oczy: jesteśmy w błędzie. Nathan H. Lents, profesor biologii na Uniwersytecie Miejskim w Nowym Jorku, zagląda w głąb ludzkiego ciała, przygląda się jego strukturze i odkrywa przed nami wszystkie niedociągnięcia oraz wady tego projektu. Przygotujcie się na zderzenie z rzeczywistością. Zapewne gdzieś kiedyś słyszeliśmy o zbędnych kościach (np. ogonowej), niepotrzebnych pustych przestrzeniach (zatokach) czy tzw. śmieciowym DNA. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z różnych wad rozwojowych i genetycznych, sami na co dzień doświadczamy niedoskonałości naszego ciała. To jednak nadal nie przekonuje nas do myślenia o ludzkim organizmie inaczej niż w kategoriach wspaniałości i cudowności. Człowiek i błędy ewolucji pozwala spojrzeć na tę kwestię z nieco innej perspektywy. Autor w klarowny i przystępny sposób opisuje te elementy ciała, które zostały po prostu źle zaprojektowane. Od budowy anatomicznej, przez procesy biochemiczne i DNA, aż po mózg liczba błędów zaskakuje. Ale jeszcze większym zaskoczeniem jest to, że pomimo tych wszystkich, nieraz poważnych, usterek człowiek jest w stanie tak świetnie funkcjonować. Jak pisze Lents, nasza doskonałość objawia się w radzeniu sobie z niedoskonałościami. A tych jest naprawdę sporo.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Przykład literatury popu­larn­onau­kowe­j dla wszystkich wielbicieli ciekawostek o funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Autor niezwykle ciekawie omawia anatomię i fizjologię z punktu widzenia „błędu” ewolucji. Swoistymi „bohaterami” książki są zatem między innymi: wyrostek robaczkowy, nagłośnia i wiele innych części ciała oraz przypadłości, które nie przytrafiałyby się nam, gdyby nasz organizm był nico inaczej „zaprogramowany”. Książka napisana lekko i z humorem, przez co doskonale się ją czyta.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
M.Ch.B
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo