Mój mąż Żyd:

historie Polek w Izraelu

Autor:
Sylwia Borowska
Wydawcy:
Wydawnictwo Pascal (2018)
Wydawnictwo Literackie
ISBN:
978-83-8103-328-2, 978-83-8103-424-1
978-83-8317-143-2
Autotagi:
beletrystyka
druk
elementy biograficzne
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
literatura piękna
sprawozdania
Więcej informacji...
3.8 (10 głosów)

Miłość bywa trudna, zwłaszcza gdy tak wiele was dzieli. Nie zrozumiesz, czym jest istniejące od 70 lat państwo Izrael, dopóki nie zakochasz się w mężczyźnie stamtąd. Tylko silne uczucie pozwoli wam przetrwać. Jego rodzina uszanuje ten wybór, ale zawsze będziesz gojką, a wasze dzieci nie będą Żydami. Przerwiesz łańcuch, którego ogniwa z takim mozołem dokładane są jedno za drugim od stuleci. Ta książka to niezwykłe historie Polek, które poślubiły Izraelczyków i zamieszkały w Izraelu. Na urodzonego tam Żyda mówi się sabra (owoc opuncji). One rozgryzły go i poznały jego słodko-cierpki smak [opis wydawcy].
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Czyta się całkiem nieźle, ale jednak czuję pewien niedosyt. Na książkę składają się historie kobiet, które pokochały Izraelczyków ; każda dość podobna, dość banalna, właściwie o tym samym. Brakuje mi tu czegoś więcej, niemniej jednak polecam :) Rewelacyjną książką o Izraelu jest "Izrael oswojony" Sidi, która zresztą w tej też opowiada krótką historię swojej miłości.
    +2 trafna
  • Z ciekawości sięgnęłam po ten tytuł, pomyślałam, że dowiem się czegoś o kulturze żydowskiej. I faktycznie historie Polek, które zakochały się w Izraelczykach oraz historia Izraelczyka, który przedstawia swoją miłość do Polki bardzo przybliżyły mi różnice kulturowe oraz temperament Żydów. Dowiedziałam się też co nieco o samym, bardzo "młodym" i różnorodnym państwie Izrael. • Mam ochotę poszukać jeszcze więcej pozycji na ten temat. • I uważniej będę się przyglądała Izraelczykom odwiedzającym nasz kraj;)
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Cayenne
Opis
Autor:Sylwia Borowska
Tłumacz:Marta Szafrańska-Brandt
Wydawcy:Wydawnictwo Pascal (2018) Wydawnictwo Literackie
ISBN:978-83-8103-328-2 978-83-8103-424-1 978-83-8317-143-2
Autotagi:antologie beletrystyka druk e-booki elementy biograficzne epika książki literatura literatura faktu, eseje, publicystyka literatura piękna literatura stosowana powieści religia sprawozdania
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 7 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo