TOPR

Inne tytuły:
Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
żeby inni mogli przeżyć
Autor:
Beata Sabała-Zielińska
Wydawcy:
partner serii Ringier Axel Springer Polska Sp. z o. o (2019)
Prószyński i Spółka (2019)
Prószyński Media (2018-2019)
ISBN:
978-83-8123-382-8, 978-83-8169-053-9
978-83-8295-228-5, 978-83-8123-053-9
Autotagi:
druk
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
Więcej informacji...
4.5 (11 głosów)

Hermetyczne, zamknięte środowisko. Elita. Od ponad 100 lat ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wzbudzają podziw, szacunek, ale też zwykłą ludzką ciekawość. Jak to jest ryzykować swoim życiem, żeby ratować życie innych? Ile wyrzeczeń wymaga realizacja takiej pasji, misji, bo przecież trudno nazwać to pracą? Najtrudniejsze chwile. I te najlepsze, które dają satysfakcję, wynagradzają wysiłek. Beata Sabała-Zielińska z niezwykłym wyczuciem portretuje zarówno ludzi, jak i tę niezwykłą organizację, której celem jest niesienie pomocy "żeby inni mogli przeżyć" pomimo warunków i okoliczności. To także porywająca opowieść o górach, o miłości, honorze i determinacji. Na tę książkę czekałam od lat. Bo to pierwsza pozycja na rynku wydawniczym, w której każdy z czytelników może przyjrzeć się z bliska jak działa TOPR, spróbować zrozumieć. Nikt do tej pory nie zaskarbił sobie takiego zaufania ratowników jak Autorka. Beato, składam na Twoje ręce wyrazy szczerego podziwu. A w imieniu nas wszystkich, miłośników Tatr dziękuję wszystkim ratownikom Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego za to, że możemy czuć się w górach bezpieczniej. I za Waszą niezwykłą służbę innym. [Martyna Wojciechowska]
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Dobrze napisana, pouczające historie, bardzo dobrze zobrazowana praca ratowników
  • Teoretycznie jest w tej książce wszystko co miłośników literatury górskiej powinno zadowolić. A jednak owe "wszystko" jakoś nie trzyma poziomu. Może, z resztą, bardziej pionu, jak to w Tatrach częściej bywa. • (Opinia na L.C.)
  • Świetnie napisana książka. Można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy.
  • Książka bardzo ciekawa, ukazująca trud najpierw zostania ratownikiem oraz ich pracy, ich bardzo wysokie kwalifikacje i szerokie, doskonałe umiejętności, determinację i ilość wyrzeczeń oraz poświęceń. A to wszystko za naprawdę marne pieniądze. Potrzeba ogromnej pasji, by wykonywać tą pracę. A i dla nas, turystów, wiele cennych wskazówek na przyszłość.
1 2
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Agula
Opis
Inne tytuły:Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe żeby inni mogli przeżyć Żeby inni mogli żyć
Autor:Beata Sabała-Zielińska
Wydawcy:partner serii Ringier Axel Springer Polska Sp. z o. o (2019) Prószyński i Spółka (2019) Prószyński Media (2018-2019)
ISBN:978-83-8123-382-8 978-83-8169-053-9 978-83-8295-228-5 978-83-8123-053-9
Autotagi:druk książki literatura literatura faktu, eseje, publicystyka
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 5 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo