Jeżycjada: McDusia

Autor:
Małgorzata Musierowicz
Wydawca:
Wydawnictwo Akapit Press (2012)
Wydane w seriach:
Jeżycjada
Jeżycjada - Małgorzata Musierowicz
Autotagi:
druk
Więcej informacji...
4.8 (4 głosy)

Cykl "Jeżycjada" zawiera: 1.Szósta klepka 2.Kłamczucha 3.Kwiat kalafiora 4.Ida sierpniowa 5.Opium w rosole 6.Brulion Bebe B. 7.Noelka 8.Pulpecja 9.Dziecko piątku 10.Nutria i Nerwus 11.Córka Robrojka 12.Imieniny 13.Tygrys i Róża 14.Kalamburka 15.Język Trolli. 16.Żaba 17.Czarna polewka 18. Sprężyna 19. McDusia. Długo wyczekiwana kolejna część äJeżycjadyö pozwala znów zajrzeć do przyjaznego domu Borejków, akurat w okresie świąt Bożego Narodzenia. Przybycie Magdusi, córki Kreski, powoduje piorunujące zmiany w spokojnym życiu rodziny, a z okazji ślubu Laury uruchamia działanie osławionego Fatum. Śmieszna, miła, ale i refleksyjna powieść Małgorzaty Musierowicz jak zwykle podnosi na duchu i krzepi, bawi do łez i uczy, skłania do zastanowienia nad sprawami wielkiej wagi.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Czekając na ... McDusię wielu fanów twórczości M. Musierowicz zdążyło przypomnieć sobie wszystkie części słynnej "Jeżycjady". Z łezką rozczulenia, a najczęściej łzami śmiechu czytałam i ja, wspominając radości i smutki Borejków i innych. McDusia czyli 19 już tom serii to jak powrót starych znajomych za którymi tęsknimy to również podróż do miejsc, które bardzo dobrze znamy. Nawet jeśli sięgamy po książkę M.Musierowicz po raz pierwszy. Świąteczny nastrój, przygotowania do ślubu, sylwestrowe szaleństwa, młodzieńcze zauroczenia, powroty i rozstania. Wszystko to składa się na niezwykłą atmosferę powieści. Niezawodny przepis na poprawę nastroju: "Jeżycjada" M. Musierowicz a szczególnie najnowsza powieść "MacDusia". Serdecznie zachęcam do lektury.
    +2 trafna
  • Długo wyczekiwana kolejna część „Jeżycjady” pozwala znów zajrzeć do przyjaznego domu Borejków, akurat w okresie świąt Bożego Narodzenia. Przybycie Magdusi, córki Kreski, powoduje piorunujące zmiany w spokojnym życiu rodziny, a ślub Laury uruchamia działanie osławionego Fatum. • Śmieszna, miła, ale i refleksyjna powieść Małgorzaty Musierowicz jak zwykle podnosi na duchu i krzepi, bawi do łez i uczy, skłania do zastanowienia nad sprawami wielkiej wagi.
    +2 trafna
  • Dziewiętnasta, najnowsza część "Jeżycjady". Napisana wartko, z wielką znajomością charakterów. • Tytułowa McDusia to córka Kreski, jedna z bliźniaczek (poród obierała Ida Borejko w "Pulpecji"). Przyjeżdża do Poznania, by uporządkować książki i dokumenty zmarłego pradziadka, prof. Dmuchawca. Głównym wątkiem są uczuciowe perypetie Magdy, Ignacego Grzegorza i Józinka na tle rodzinnych uroczystości (święta Bożego Narodzenia, ślub Laury), a wszystko jest przeplecione wspomnieniami o profesorze. • McDusia (nazwana tak przez Idę Borejko z racji słabości do dań z McDonalda) zbuntowana i skłócona z rodzicami, zdaje się nieco odtajać uczuciowo pod wpływem ciepła rodziny Borejków (choć też nie wolnej od wewnętrznych konfliktów). Dodatkowo, pełne miłości i wdzięczności wspomnienia dawnych uczniów profesora ukazują dziewczynie, kim naprawdę był jej pradziadek. Urodziła się w jego domu. Przeżyła w nim swe pierwsze lata, jednak nigdy nie nawiązała z nim bliskiej więzi. Ten fakt dziwi przyjaciół prof. Dmuchawca, a ich zdumienie skłania Magdę do zastanowienia. • Książka jest przepiękna, miejscami nostalgiczna, miejscami nawet bolesna (w dniu ślubu Laury pojawia się Janusz Pyziak), a miejscami skrząca się humorem i bawiąca do łez. • Polecam każdemu i z niecierpliwością czekam na obiecany przez autorkę kolejny tom "Jeżycjady".
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Katarynka
Opis
Autor:Małgorzata Musierowicz
Lektor:Patrycja Szczepanowska
Wydawca:Wydawnictwo Akapit Press (2012)
Serie wydawnicze:Jeżycjada Jeżycjada - Małgorzata Musierowicz
ISBN:83-87463-98-1 978-83-60773-78-9 978-83-62199-93-8 978-62199-93-8 978-83-60773-93-8
Autotagi:audiobooki beletrystyka dokumenty elektroniczne druk epika książki literatura literatura piękna nagrania powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 13 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo