Amundsen:

ostatni wiking

Tytuł oryginalny:
Last viking
the life of Roald Amundsen,
Autor:
Stephen R. Bown
Tłumacz:
Krzysztof Cieślik
Wydawca:
Wydawnictwo Poznańskie (2018)
ISBN:
978-83-7976-881-3
Autotagi:
biografie
druk
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
4.6 (5 głosów)

Dzień dobry, drogi Lindstromie. Przygotowałeś dla nas jakąś kawę? Tymi słowami miał przywitać Roald Amundsen zaskoczonego kucharza po trzech miesiącach wyczerpującej wyprawy (1300 km!) rankiem 26 stycznia 1912 roku. Wyprawy, której efektem było pierwsze zdobycie bieguna południowego. Amundsen, ambitny Norweg, o włos wygrał wyścig z tragiczną ekspedycją brytyjską dowodzoną przez porucznika Roberta Falcona Scotta. "Amundsen. Ostatni wiking" ukazuje życie człowieka, który bił na głowę tych, którzy ścigali się, by nanieść na mapę świata ostatnie nieznane zakątki: Przejście Południowo-Zachodnie, Przejście Południowo-Wschodnie i biegun południowy. Prawdziwy północny wojownik, który już za życia stał się legendą. Ścigany przez wierzycieli. Uwielbiany przez kobiety. Należał do epoki wypraw badawczych, która niebawem miała dobiec końca za sprawą technologii, handlu i reklamy. Na jego cześć nazwano lodowiec, stację badawczą Amundsen-Scott na Antarktydzie i część Oceanu Spokojnego. "Amundsen. Ostatni Viking" to zarówno ekscytująca biografia literacka, jak i wspaniała opowieść.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Ciekawa postać - konsekwentna w dążeniu do celu, pracowita, przewidująca, zapobiegliwa. Ciekawe czasy ostatnie wielkie odkrycia geograficzne. Napisana przyjaznym językiem. Duża przyjemność czytania, odkrywania postaci Roalda Amundsena i jego czasów.
  • Wprawdzie bardziej mnie urzekła „Wyspa niebieskich lisów” tegoż autora, chociaż dla osób, które pierwszy raz sięgają po tego rodzaju literaturę ta pozycja będzie lepsza. Losy bohatera są przedstawione w przystępny i ciekawy sposób.
  • Świetna książka biograficzna o człowieku uparcie dążącym do celu, a przy tym będącym przykładem dla załogi swoich statków - bez narzekania znosił te same niedogodności co oni.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo