Moja najdroższa:

powieść

Tytuł oryginalny:
My absolute darling
Autor:
Gabriel Tallent
Tłumacz:
Dariusz Żukowski ...
Wydawca:
Wydawnictwo Agora (2018)
ISBN:
978-83-268-2664-1, 978-83-268-2696-2
Autotagi:
audiobooki
CD
druk
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
3.4 (7 głosów)

Turtle Alveston ma czternaście lat i problemy z czytaniem. Potrafi za to świetnie strzelać, posługiwać się nożem i przez wiele dni wędrować po lesie, żywiąc się tym, co upoluje. W zapuszczonym domu w środku lasu wychowuje ją apodyktyczny ojciec, który wierzy, że ludzkość jest na krawędzi katastrofy. Chory z miłości izoluje córkę od otoczenia, całkowicie kontroluje jej życie, znęca się nad nią psychicznie i fizycznie. Ale Turtle wciąż jest jego ukochaną córeczką. Jego najdroższą własnością. Dziewczyna nie jest jednak bezbronną ofiarą. Żeby wyzwolić się spod władzy ojca potwora, wykorzysta przeciwko niemu wszystko, czego właśnie on ją nauczył. Gabriel Tallent pisze szorstko, ale z wielką uwagą dla detalu. Jego świat drży od kształtów, wrażeń. Mistrzowski styl nie pozwala emocjom opaść nawet na chwilę.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • bardzo się zawiodłam.Nierealne dialogi , młodzież tak że sobą nie rozmawia.Mocno przerysowane sceny niektórych zdarzeń. • Z tego tematu możnaby napisać dobrą książkę ale autor przekombinował.... • Zdecydowanie nie polecam
  • Turtle Alveston to 14latka mieszkająca tylko z ojcem w zaniedbanym domu, pośrodku lasu, blisko oceanu (w stanie Kalifornia) a z dala od ludzi. Martin - ojciec maltretuje ją i wykorzystuje seksualnie, a także uczy "twardego" życia. Julia wie, że inni dorastają w innych warunkach ale nie uświadamia sobie jak wielka to różnica. • Turtle kocha swojego ojca i nienawidzi go. Najbardziej jednak nienawidzi siebie! Czuje się winna i wątpi w siebie. To co się dzieje aż boli, jej myśli także bolą czytelnika. • Mocna historia, traumatyczna, bardzo obrazowa, można śmiało przenieść na plan filmowy. Bardzo mi się podobała.
  • Bardzo mi się podobała,chociaż w trakcie czytania nie raz z bezsilności zaciskało się gardło.Losy dziecka krzywdzonego przez ojca nie pozwalają na obojętność.Turtle to młodsza siostra Lisbeth Salander z Millenium Stiega Larssona.Historia tam opisana wydaje się niep­rawd­opod­obna­ a jednak życie pisze takie scenariusze,dziś w TV obejrzałam reportaż o takiej rodzinie tylko dzieci jest dziesięcioro.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Gabriel Tallent
Tłumaczenie:Dariusz Żukowski Paulina Holtz
Lektor:Paulina Holtz
oraz:Dariusz Żukowski
Wydawca:Wydawnictwo Agora (2018)
ISBN:978-83-268-2664-1 978-83-268-2696-2
Autotagi:audiobooki CD druk epika książki literatura literatura piękna MP3 nagrania powieści proza
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 7 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo