Znam wszystkie wasze numery

Wywiad:
Andrzej Korzyński (1940-2022)
Maria Szabłowska
Autor:
Andrzej Korzyński (1940-2022)
Wydawca:
Wydawnictwo Agora (2018)
ISBN:
978-83-268-2632-0
Autotagi:
druk
historia
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
muzyka
sprawozdania
4.0

Nie ma drugiego kompozytora, który odniósłby tyle sukcesów i pozostał tak tajemnicą. W rozmowie z Marią Szabłowską autor Żółtych kalendarzy w końcu odsłania karty. Andrzej Korzyński pomagał przeprowadzić w Polsce rockandrollową rewolucję. Stworzył muzykę do filmów Wajdy (m.in. Człowiek z marmuru ) i Żuławskiego (m.in. Na srebrnym globie ), a także do kultowych obrazów: Wielki Szu, Akademia Pana Kleksa i wielu innych. Był pionierem elektronicznego popu, w latach 90. otarł się nawet o muzykę chodnikową jako autor tekstu Mydełka Fa. Korzyński wymyślił także Franka Kimono, w którego wcielił się Piotr Fronczewski i napisał jego największy przebój: King Bruce Lee karate mistrz.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Bardzo dobra książka. Pokazuje twórczość wybitnego kompozytora muzyki filmowej i autora wielu przebojów. Ujawnia wiele zakulisowych ciekawostek i anegdot. Świetnie się ją czyta.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo