Korona i kobiety:

król Kazimierz wielki bigamista

Autor:
Iwona Kienzler
Wydawca:
Dom Wydawniczy Bellona (2013-2018)
ISBN:
978-83-11-15330-1
Autotagi:
biografie zbiorowe
druk
książki
publikacje popularnonaukowe
4.0

Tematem książki nie jest ocena dokonań czy też błędów Kazimierza jako władcy, ale przedstawienie go jako mężczyzny uwikłanego w liczne związki z kobietami. Ten donżuan z krwi i kości, miał wiele kochanek, które według Długosza, porozmieszczał w licznie budowanych przez siebie zamkach, jak również cztery żony i popełnił podwójną bigamię, a pojęcie wierności małżeńskiej było dla niego co najmniej abstrakcyjne. Publikacja przedstawia losy czterech kolejnych żon króla Kazimierza: litewskiej księżniczki Aldony, która na chrzcie przyjęła imię Anna i którą poślubił wyłącznie na rozkaz ojca, nieszczęsnej Adelajdy Heskiej, która nie potrafiła obdarzyć go upragnionym dzieckiem, morganatycznej małżonki, pięknej mieszczki Krystyny Rokiczany oraz ostatniej towarzyszki życia monarchy - młodziutkiej Jadwigi Żagańskiej. Obrazu dopełniają sylwetki jego dwóch kochanek Cudki oraz słynnej żydowskiej dziewczyny Estery, co do istnienia której po dziś dzień toczą się zaciekłe spory. Wszystko to zostało opisane z uwzględnieniem realiów politycznych ówczesnych czasów, jak również obyczajowości średniowiecznej, ze sposobem, w jaki żyjący wówczas ludzie traktowali sprawy seksu, na czele.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • wona Kienzler - KORONA I KOBIETY. KRÓL KAZIMIERZ WIELKI BIGAMISTA. • To opowieść o Kazimierzu Wielkim, o królu który "zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną", królu który wolał podpisywać traktaty i rozejmy niż toczyć zacięte boje na wojnach. • Tytuł sugeruje, że autorka skupi swą uwagę na kobietach w życiu króla. Jednak to tytuł szalenie mylący, bo poznajemy nie tylko kobiety w życiu Kazimierza, ale całość wzbogacona jest faktami historycznymi i sylwetkami osób z najbliższego otoczenia króla. • Jeden z rozdziałów, aż szkoda , ze ostatni poświęcony jest królewskim dzieciom. • Czy rzeczywiście król był bigamistą i to aż czterokrotnym? • Warto przeczytać książkę, bo jakże jest ona inna, bogata w wydarzenia i prawdę historyczną od serialowego "ponoć" hitu, za jaki uważa się "Koronę królów" • POLECAM tę pełną historycznych ciekawostek opowieść o życiu króla Kazimierza , jego najbliższym otoczeniu, dzieciach - tym bardziej , że autorka opiera się na ważnych materiałach źródłowych, co pozwala czytelnikowi na "wejrzenie" w głąb tamtych czasów. • Książka ta miała już wcześniejsze wydania, pod trochę zmienionymi tytułami. Poniżej obok okładki z 2018 roku, okładki z 2014 i 2013.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo