Idiota skończony

Wydawcy:
Fabryka Słów (2018)
Legimi (2018)
ISBN:
978-83-7964-289-2
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
e-booki

Dwunastu autorów, dwanaście światów, dwanaście opowieści.

Ocalały z apokalipsy, wiedźma pracująca w małej kawiarni, mechanik na kosmicznym skokowcu, zwykły urzędnik, któremu powierzono bardzo szczególne dziecko. Wszyscy walczą, choć każdy na swój własny sposób i o coś innego - o przetrwanie, o niezależność, o sukces lub spełnienie marzeń.

Wszyscy podejmują głupie decyzje i ponoszą ich konsekwencje. I wszyscy zdają się zapominać, że chodź nadzieja jest matką, kochającą, to jednak matkuje głupcom. Idiotom skończonym.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • „Idiota skończony” to zbiór dwunastu opowiadań znanych i lubianych polskich autorów. Niektóre z nich są zabawne, inne poważniejsze, niektóre przedstawiają wizje przyszłości, inne nie wybiegają daleko w czasie, a jedynie dodają parę fantastycznych elementów. Część stawia mocno na aspekt militarny albo polityczny, a część tworzy luźniejszą atmosferę. Niektóre opowiadają o błędnych wyborach bohaterów, a inne o tym, że czasem ma się pecha. Krótko mówiąc: „Idiota skończony” to zbiór bardzo różnorodny. Dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie, opowieść, która szczególnie przypadnie mu do gustu. Mnie najbardziej podobało się humorystycznie napisane, tytułowe opowiadanie autorstwa Anety Jadowskiej o młodej wiedźmie, która trochę przypadkiem zamienia chłopaka w pokrytą łuską koziołka. Wrażenie wywarła na mnie również historia Tomasza Kołodziejczaka „Zmierzch nad Weroną”, dziejącą się w przyszłości, w świecie skrajnej kontroli państwa nad społecznością i pod dominacją Chińczyków. Każde z tych tytułów czymś mnie wciągnęło i sprawiło, że śledziłam wydarzenia z zain­tere­sowa­niem­. Również pozostałe opowiadania miały różne ciekawe elementy, dzięki czemu całość zbioru oceniam bardzo dobrze i z czystym sercem mogę polecić. Warto sięgnąć. :)
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo