Czy boisz się ciemności?

Tytuł oryginalny:
Are you afraid of the dark?
Autor:
Sidney Sheldon (1917-2007)
Tłumacz:
Jan Kraśko
Wydawcy:
Harlequin Polska (2015)
Wydaw. Amber (2004-2007)
Arlekin - Wydawnictwo Harlequin Enterprises
Wydane w seriach:
Srebrna Seria
Srebrna Seria (Wydawnictwo Amber)
ISBN:
83-241-1962-0, 978-83-276-1351-6
98-83-276-1351-6
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
4.0 (2 głosy)

Berlin: Sonja Verbrugge tonie we własnej wannie. Paryż: Mark Harris skacze z wieży Eiffla. Denver: Gary Reynolds ginie w tajemniczym wypadku lotniczym. Nowy Jork: Z rzeki wyłowiono ciało Richarda Stevensa. Wszyscy zginęli tego samego dnia, wszyscy współpracowali z potężną i wpływową firmą badawczą. Samobójstwa? Nieszczęśliwe wypadki? Niezwykły zbieg okoliczności? Żony Marka i Richarda są przekonane, że ich mężów zamordowano. Wspólnie wszczynają prywatne śledztwo, ale szybko okazuje się, że komuś bardzo zależy, by prawda nigdy nie wyszła na jaw. Tak bardzo, że nie zawaha się zabić.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Głównymi bohaterkami książki są Kelly Harris - mieszkająca w Paryżu światowej klasy modelka oraz Diana Stevens - znana malarka z Nowego Jorku. Na pierwszy rzut oka tych kobiet kompletnie nic nie łączy. Jednak nic bardziej mylnego. Obie niedawno zostały wdowami, a ich mężowie pracowali dla Kingsley International Group. Okazuje się, że Mark i Richard nie są jedynymi naukowcami z KIG, którzy zostali zamordowani. Po tym jak ktoś próbuje zabić również Diane i Kelly, kobiety postanawiają rozwiązać zagadkę i dowiedzieć się, kto stoi za tymi zbrodniami. • Polubiłam główne bohaterki. Mimo różnic charakterów musiały się dogadać i zacząć współpracować. Rozbieżność temperamentów nie ułatwiała im tego, wręcz przeciwnie - utrudniała już i tak skomplikowaną sytuację. • • Kelly, która nosi w sercu wielką ranę, ma trudności z nawiązaniem nowej znajomości. Natomiast Diana ma duszę artystki - jest otwarta i wierzy w rzeczy, które dla Kelly są absurdalne. Już samo to sprawia, że tworzą niezwykły zespół. Ich zachowanie chwilami mnie irytowało, jednak w ogólnym rozrachunku sposób wykreowania głównych bohaterek jest plusem dla tej książki. • Co do reszty postaci to muszę przyznać, że nie jestem zadowolona ze sposobu, w jaki autor ich wykreował. Wszyscy są do siebie bardzo podobni. Dominującymi cechami są u nich fałszywość i strach. Na palcach jednej ręki można policzyć osoby, które nie wpisują się w ten schemat. • Fabuła książki jest ciekawa. Cały czas się coś dzieje, nie ma nudnych przestojów, akcja jest wartka. To wszystko sprawia, że ciężko oderwać się od lektury. W fabule nie ma żadnych nieścisłości czy luk. Sporą wadą natomiast to, że już w połowie książki dowiadujemy się kto stoi za tymi wszystkimi morderstwami. Trochę mnie to zaskoczyło i rozczarowało, ponieważ spodziewałam się, że dopiero na ostatnich stronach książki Diana i Kelly rozwiążą tą zagadkę. Do tego wiele sytuacji było bardzo naciąganych i mało prawdopodobnych. • Wydarzenia opisane w książce są poprzetykane retrospekcjami, w których możemy poznać przeszłość Diany, Kelly i ich mężów. Według mnie w lekturze to nie przeszkadzało. Wręcz przeciwnie, gdyż ten nierówny rytm był bardzo ciekawy i intrygujący. • Język książki jest zrozumiały. Chwilami pojawiają się w tekście jakieś trudniejsze słówka, jednak nie ma w tym nic dziwnego, gdyż wielu bohaterów to naukowcy. Gdy omawiają działania niektórych wynalazków używają przy tym specjalistycznego słownictwa. Jednak nie przeszkadza to w zrozumieniu tekstu. • Komu polecam tę książkę? Na pewno fanom intryg i zagadek. Według mnie spodoba się ona ludziom o otwartym umyśle, którzy lubią tajemnice. Raczej nie jest to pozycja dla czytelników, którzy się łatwo rozpraszają, ponieważ w książce jest wiele wątków, które trzeba ze sobą połączyć. “Czy boisz się ciemności?” jest idealną pozycją na wolne popołudnie lub wieczór. Książkę czyta się łatwo, szybko i przyjemnie.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo