O górze, która wybrała się w świat:

przygody Małej Czantorii

Autor:
Weronika Górska
Ilustracje:
Anna Krztoń
Ewelina Awato
Wydawca:
Wydawnictwo Stapis (2018)
Wydane w seriach:
Literatura Górska na Świecie
ISBN:
978-83-7967-059-8
Autotagi:
druk
książki
opowiadania
powieści
proza
zbiory opowiadań
5.0

Podobno góry niczego nie zdobywają, tylko są zdobywane. Podobno góry nie ruszają się z miejsca, tylko są miejscem, które można odwiedzić lub nie. Podobno góry zostały dożywotnio skazane na towarzystwo najbliższych krewnych, nawet gdy ci patrzą na nie z góry. Z okazji dwudziestych piątych urodzin Wydawnictwa Stapis i jego serii Literatura Górska na Świecie wierni Czytelnicy, a także ich dzieci i wnuki otrzymują niezwykły prezent - baśń Weroniki Górskiej "O górze, która wybrała się w świat. Przygody Małej Czantorii". Główna bohaterka ma dosyć życia w cieniu swojej zarozumiałej siostry, Wielkiej Czantorii. Nie chce bezczynnie czekać na turystów, być przez nich zdobywana i lekceważona. Odkrywa w sobie zew ruchów górotwórczych i sama wyrusza w świat. Poznaje Łysą Górę, Tatry, Śnieżkę, Olimp, Wezuwiusza i oczywiście Alpy. Każda z tych gór prezentuje inny typ osobowości, wiele z nich ma skłonność do wywyższania się, lecz z niektórymi z nich Mała Czantoria prawdziwie się zaprzyjaźnia. Podróż, w jaką Mała Czantoria zabiera Czytelników, nie tylko uczy ich wiele o górach Polski i Europy, ale również o uczuciach i emocjach, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Stanowi też swoistą satyrę na środowisko związane z turystyką i wspinaczką. Świetna lektura zarówno dla małych, jak i dla dorosłych czytelników!
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Wyśmienita! Dopełnieniem niech będzie wywiad z autorką Weroniką Górską do wysłuchania w podcastach radia tokfm.pl po wpisaniu w wyszukiwarkę podcastów autorki.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo