Na pokuszenie

Tytuł oryginalny:
Beguiled
Autor:
Thomas Cullinan (1919-1995)
Tłumaczenie:
Anna Owsiak
Jerzy Wołk-Łaniewski
Jan Wąsiński
Agata Zano
Wydawcy:
Wydawnictwo Marginesy (2017)
IBUK Libra (2017)
Legimi (2017)
ISBN:
978-83-65780-60-7, 978-83-65780-61-4
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
4.5 (2 głosy)

Na podstawie książki powstał film w reżyserii Sofii Coppoli (nagroda za reżyserię na Festiwalu Filmowym w Cannes), w rolach głównych zagrali Nicole Kidman, Colin Farrell, Kirsten Dunst oraz Elle Fanning.

Wirginia, wojna secesyjna. Ciężko ranny kapral wojsk Unii trafia do szkoły dla panien. Dzięki ich opiece dochodzi do siebie, a wtedy zaczyna manipulować przebywającymi tam kobietami i dziewczętami: obnaża ich lęki i rozpala w nich namiętność, kusi i zwodzi, w jednych wywołuje litość, w innych pożądanie. Kobiety zaczynają budzić się z letargu, w ich ponury świat wsącza się życie. A wraz z nim – zawiść.

Kiedy jednak ujawnia swoje prawdziwe oblicze i spadają jego kolejne maski, kapral musi zmierzyć się z pytaniem: kto tu kogo wodzi na pokuszenie? I czy zdoła wyjść cało z burzy, którą rozpętał?

Korzystając z konwencji amerykańskiej powieści gotyckiej, Thomas Cullinan tworzy przejmujący thriller psychologiczny o pożądaniu, rywalizacji, zazdrości, a wreszcie – zemście.

[Cullinan] wymyślił sobie szaloną gotycką opowieść. Czytelnik jest zafascynowany grozą tego, co dzieje się w zapomnianej szkole dla młodych panienek.

Stephen King, Danse Macabre

osy kobiet dopełniają się, snują poruszającą opowieść o stracie, samotności i woli przetrwania.

OWN: Oprah Winfrey Network

Thomas P. Cullinan (1919–1995) pisarz, dramatopisarz, autor scenariuszy telewizyjnych. Oprócz Na pokuszenie (1966) napisał trzy powieści oraz kilka sztuk, które nadal można oglądać na deskach amerykańskich teatrów. Powieść została po raz pierwszy zekranizowana w 1969 roku, w rolach głównych zagrali Clint Eastwood oraz Geraldine Page. W2017 roku swoją interpretację książki sfilmowała Sofia Coppola.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Gdy wąż trafia do gniazda żmii, szybko zagęszcza się atmosfera. Jest parno, jest duszno i nie ma dokąd uciec. Każdy bohater ma swoją prawdę i każdy jest przekonany o słuszności swoich czynów, bo czy w tych okolicznościach można by postąpić inaczej. Cóż poradzić, gdy mleko sie rozlało, a wszelka próba naprawy wyrządzonego zła przynosi jeszcze więcej… zła. Ta opowieść nie może skończyć się dobrze. Co się dzieje z ludźmi, gdy uwolnią swoje lęki, nadzieje, rozczarowania, gdy otworzą swoją duszę. Świetny portret psychologiczny bohaterów. Jeszcze nigdy wcześniej nie spotkałam się z tak świetnie wykreowanymi ludzkimi charakterami. Cała fabuła jest przesiąknięta mrokiem i strachem. Polecam z całego serca.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo