Sapiens:

od zwierząt do bogów

Tytuł oryginalny:
Sapiens
a brief history of humankind,
Autor:
Yuval Noah Harari ...
Tłumacz:
Justyn Hunia ...
Wyd. w latach:
2014 - 2024
Wydane w seriach:
AudioBook
Autotagi:
druk
książki
publikacje popularnonaukowe
Więcej informacji...
4.4 (25 głosów)

Światowy hit. Książka, dzięki której rozpoczęła się międzynarodowa kariera Harariego.

Całościowa historia człowieka - od ukrywania się w jaskiniach do podróży na Księżyc i inżynierii genetycznej.

Sto tysięcy lat temu ludzie z trudem walczyli o przetrwanie, cały czas żyjąc w strachu przed wszechmocną naturą i rywalizującymi z nimi zwierzętami. Dzisiaj w XXI wieku opanowaliśmy cały świat i to nasz niekontrolowany rozwój jest zagrożeniem dla planety i zwierząt. Homo sapiens uczy się właśnie przekształcać swoje geny i chciałby stać się podobny do własnych wyobrażeń o bogach.

„Przesiedliśmy się z dłubanek na żaglowce, z żaglowców na parostatki, z parostatków na promy kosmiczne, lecz nikt nie wie, dokąd zmierzamy. Dysponujemy niespotykaną dotąd potęgą, ale nie mamy pojęcia, co z nią zrobić”.

Sapiens łączy biologiczne ujęcie z rozległą historyczną i kulturoznawczą perspektywą. Y.N. Harari chciałby, żebyśmy spojrzeli na siebie i nasze miejsce w świecie w nowy, prowokujący do myślenia sposób.

„Opowieść Harariego o tym, jak podbiliśmy Ziemię, oszałamia rozmachem i błyskotliwością”. THE GUARDIAN

„Oryginalna i stawiająca wiele pytań wartych namysłu”. EL PAÍS

„Yuval Noah Harari – historyk przyszłości”. LE MONDE

„Kompleksowa historia tego, co czyni nas ludźmi”. THE INDEPENDENT

Sapiens to jeden z największych światowych bestsellerów ostatnich lat. Ponad 8 milionów sprzedanych egzemplarzy. Hollywoodzką ekranizację książki przygotowuje Ridley Scott.

AUDIOBOOK W INTERPRETACJI ROCHA SIEMIANOWSKIEGO

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Ciekawa narracja i interpretacja ewolucji człowieka, mimo iż wpadająca w tryb filozoficzno-statystyczny własnych przemyśleń, chwilami kont­rowe­rsyj­nych­. Dla tych którzy zasugerowali się zbytnio tytułem - pierwsza część jest wciągająca i można by pominąć resztę "teoretyczno-wróżbiarską", ale wnioski z drugiej są bardzo ciekawe o ile kogoś stać na myślenie krytyczne... lub myślenie jako takie.
  • Srogie rozczarowanie. • Miałam szczęście zapoznać się jakiś czas temu z książką Y.N. Harariego przeznaczoną dla dziecięcego odbiorcy. Piejąc z autentycznego zachwytu, doceniając jej familijny styl i świetnie dobraną treść, czym prędzej sporządziłam listę kolejnych dzieł autora, z którymi muszę się zapoznać. Tym razem dla odbiorcy dorosłego. • Jakie było moje zdziwienie, gdy czytając niniejszą książkę balansowałam na krawędzi uczucia deja vu... Przecież to już czytałam. To też. I to... Niestety, nie była to dosłowna powtórka z rozrywki. Bowiem to, co w książce dla dzieci udało się autorowi streścić w ciekawy opis (nie odbierając sensu), tu niemiłosiernie rozwlekał. Czytając lekturę miałam wrażenie, że autor testował kilka wariantów opisu jednego twierdzenia a następnie zapomniał, że wystarczy wybrać jeden. Albo że tak lubi swoje słowne układanki, że żal mu było rezygnować z choćby jednego zdania, mimo że było ono np. siódmą z kolei wariacją wyrażającą tę samą myśl. Tak oto z ok 200 stron dobrej lektury przeznaczonej dla czytelnika młodszego, zrobił się ponad pięc­iuse­tstr­onic­owy kolos nie do przełknięcia. Bo jednak 200 stron książki dziecięcej popu­larn­onau­kowe­j traktować można z większym dystansem niż 500 stron krojonych dla mas, przy tym niemal bez odniesień do materiałów źródłowych... Więcej tu też osobistych myśli autora i wplecionych jego własnych przekonań, bez wyraźnego zaznaczenia, że to akurat jego opinie czy tezy, nie świata nauki. Laik się w tym wszystkim nie ma szans połapać. • Dla mnie, w świetle powyższego, lektura okazała się bezwartościowa.
  • Świetna książka tłumacząca skąd się wzieliśmy oraz jak kształtowały się losy ludzkosćci na przełomie wieków. • Polecam każdemu kto jest głodny ciekawej wiedzy o życiu.
  • Bardzo intersująca ksiązka
1 2
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:From animals into gods a brief history of humankind, krótka historia ludzkości
Autorzy:Yuval Noah Harari Justyn Hunia
Tłumaczenie:Justyn Hunia Roch Siemianowski
Lektor:Roch Siemianowski
Wydawcy:Wydawnictwo Literackie Oficyna Literacka Noir sur Blanc (2018-2024) Legimi (2018-2023) Wydaw. Literackie (2019) Dom Wydawniczy PWN (2014-2019) NASBI (2018) ebookpoint BIBLIO (2018) PZWL (2014-2017)
Serie wydawnicze:AudioBook
ISBN:978-83-08-06729-1 978-83-08-06814-4 978-83-08-06822-9 978-83-08-06888-5 978-83-08-07468-8 978-83-08-07611-8 978-83-08-08369-7 978-83-08-08370-3 978-83-7705-996-8
Autotagi:audiobooki CD dokumenty elektroniczne druk e-booki historia książki literatura literatura faktu, eseje, publicystyka literatura stosowana MP3 nagrania publikacje popularnonaukowe zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 59 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo