Nie podchodź bliżej

Autor:
Katarzyna Misiołek
Wydawcy:
Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza (2017)
Legimi (2017)
ISBN:
978-83-287-0726-9
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
3.7 (3 głosy)

Dorota i Natasza. Kiedyś niemal jak siostry. Jedna - wychowywana przez rozchwianą emocjonalnie samotną matkę, druga - córka alkoholika, pochodząca z pełnego przemocy domu. Dziś Dorota ułożyła sobie życie. Związana z przystojnym prawnikiem, mieszka w eleganckiej willi nad brzegiem morza i jest naprawdę szczęśliwa. Jej nastoletnia córka znalazła w jej partnerze ojca, a ona sama w końcu znalazła bezpieczną przystań. Natasza na wiele lat zniknęła z jej życia. Pewnego dnia pojawia się nieoczekiwanie w rodzinnym miasteczku. Dawna bliskość szybko odżywa. Obie cieszą się czasem spędzanym w swoim towarzystwie, jednak nad ich przyjaźnią powoli zaczynają się zbierać ciemne chmury. To powieść o wielkiej zażyłości bohaterek, ale także o złych wspomnieniach, które kładą się cieniem na całą przyszłość. To historia kobiecej przyjaźni niespodziewanie zmieniającej się w rodzaj toksycznej relacji, opowieść o grzechach młodości, których konsekwencje mogą się okazać dramatyczne. Dorota szczęśliwa z powodu odzyskania dawnej przyjaciółki beztrosko zaprasza ją do swojego życia. Wkrótce jednak w jej sercu zaczyna kiełkować nieufność. Czy Natasza nie ingeruje zbyt nachalnie w jej prywatność? Czy w pełni można jej zaufać? I czy aby na pewno mówi całą prawdę o swojej zagmatwanej przeszłości?
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • To powieść o traumatycznych wspomnieniach z dzieciństwa i młodych lat, które mają znaczący wpływ na dorosłe życie. • To też powieść o dwulicowej przyjaźni, psychologicznej grze prowadzonej przez jedną z bohaterek - Nataszę. • Druga bohaterka Dorota chce ukryć, wstydliwe jej zdaniem, tajemnice z przeszłości myśląc, że nie ujrzą one " światła dziennego", ale powrót po 12 latach przyjaciółki, prawie siostry kiedyś, choć początkowo cieszy, to później jest dla niej największą tragedią. • Czy Natasza zajmie "przestrzeń" w ułożonym życiu Doroty / nastoletnia córka, przystojny narzeczony, dostatni dom/ ? Czy ta przyjaźń, nawet kiedyś, na pewno była bez rysy? Przeczytajcie. • Jest to doskonała, kolejna powieść autorki, która potrafi zaskoczyć czytelnika i wydarzeniami, których nie da się przewidzieć, i zakończeniem, które często zaskakuje. • Tak jest też i w tej powieści obyczajowej, pełnej fabularnego napięcia, bohaterów o oryginalnej i skomplikowanej osobowości, wywołującej emocje i uczucia. • Z niecierpliwością czekam na kolejne książki autorki, zapewne tak samo realistyczne, bez idealizowania toczących się wydarzeń fabularnych , • UWAGA! Książka tak świetna, wciągająca, że trudno się od niej oderwać.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo