Nie zaczęło się od ciebie:

jak dziedziczona trauma wpływa na to, kim jesteśmy i jak zakończyć ten proces

Tytuł oryginalny:
It didn't start with you
how inherited family trauma shapes who we are and how to end the cycle,
Autor:
Mark Wolynn
Tłumacz:
Maria Reimann (1982-2023)
Wyd. w latach:
2017 - 2023
Autotagi:
druk
książki
podręczniki
poradniki
rodzina
Więcej informacji...
3.2 (6 głosów)

Depresja, zaburzenia lękowe, chroniczny ból czy obsesje nie zawsze muszą być efektem wydarzeń, których doświadczyliśmy osobiście. Ich korzenie czasem sięgają czasu naszych rodziców, dziadków, a nawet pradziadków. Badania dowodzą, że traumatyczne doświadczenia mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Niniejsza książka czerpie z wniosków czołowych ekspertów zajmujących się zagadnieniem zespołu stresu pourazowego, m.in. Rachel Yehudy i Bessera van der Kolka. Nawet jeśli osoba, która doświadczyła traumy, od dawna nie żyje, albo historia tego doświadczenia została zapomniana lub przemilczana – ślady emocjonalne tego zdarzenia mogą wciąż pozostać żywe. Często są głęboko ukryte, zakodowane w genach i języku i mogą odgrywać znacznie większą rolę, niż do tej pory przypuszczano.

Mark Wolynn – terapeuta z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem. Jest pionierem w badaniach nad dziedziczoną traumą. Prowadził zajęcia na wielu prestiżowych uczelniach, m.in. na Uniwersytecie w Pittsburgu, The New York Open Center i The California Institute of Integral Studies, a także w wielu klinikach, szpitalach i ośrodkach szkoleniowych. Jego artykuły publikowane były m.in. w „Psych Central”, a wiersze w „New Yorkerze”.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Nie trafiła do mnie ta książka, choć z ogólnym przekazem się zgadzam. Nie podoba mi się jej konstrukcja, jakby na siłę napompowana, z powtórzeniami i zapowiedziami "co odkryjemy w następnym rozdziale". Trochę masło maślane i dużo zadań do wykonania z pisaniem - wielu ludziom tego typu ćwiczenia pomogą, do mnie nie przemawiają.
  • Poszukiwanie własnej drogi do szczęścia i zdrowia drążymy czasem krętymi korytarzami przeszłości. Mark Wolynn kieruje perspektywę swoich czytelników w stronę traumy dziedziczonej od pokoleń. Autor tłumaczy w jaki sposób epigenetyka programuje zmiany chorobowe u kolejnych pokoleń. Silne czynniki stresogenne kodują przyszłe reakcje obronne. • Autor w sposób obrazowy przedstawia swoje doświadczenia w pracy terapeutycznej z rodzinami dotkniętymi nieuświadomionymi zdarzeniami z przeszłości. Poszukiwanie rozwiązania tego zapętlenia opiera się na wewnętrznym zdaniu, czyli walce z własnymi demonami przeszłości. Mózg i ciało potrzebują wyleczenia w sferze podświadomości. Słowa z kolei kształtują obraz naszej osobowości i to właśnie wypowiadane słowa są podstawowym narzędziem autora w pracy z pacjentami, którzy chcą poradzić sobie z traumą, a niekiedy zabliźnić rany wojenne (Holokaust jest tu częstym przykładem).
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
justynabrombosz
Opis
Inne tytuły:how inherited family trauma shapes who we are and how to end the cycle,
Autor:Mark Wolynn
Tłumacz:Maria Reimann (1982-2023)
Lektorzy:Hanna Chojnacka-Gościniak Agnieszka Ozon
Wydawcy:Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix im. Henryka Ruszczyca (2023) Wydawnictwo Czarna Owca (2017-2023) Legimi (2017-2023) IBUK Libra (2017-2021) ebookpoint BIBLIO (2017-2021) NASBI (2017)
ISBN:978-83-8015-590-9 978-83-8015-591-6 978-83-8143-433-1 978-83-8252-061-3 978-83-8252-062-0 978-83-8252-533-5 978-83-8252-910-4 978-83-8382-149-8 978-83-8252-061-3 978-83-8252-533-5
Autotagi:audiobooki beletrystyka CD czytak dokumenty elektroniczne druk e-booki książki literatura literatura stosowana MP3 nagrania podręczniki poradniki poradniki i przewodniki psychologia publikacje popularnonaukowe rodzina zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 45 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo