Czterdziestolatek:

historie z Ursynowa

Autor:
Maciej Mazur
Wydawca:
Wydawnictwo Myśliński (2017)
ISBN:
978-83-934764-8-0
Autotagi:
druk
ikonografia
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
publikacje popularnonaukowe
4.5 (2 głosy)

- Nie patrz się tam, tu się patrz! Zobacz, kościół, katedra, muzeum. Teraz ratusz, za nim kolejny gotyk, barok, kościół, pomnik, fontanna. - Siusiu. - Nie teraz. Teraz patrz się tam! Zobacz, znów kościół, katedra, muzeum, szybko, szybko! Dość. Proszę wycieczki, dość. Stop, koniec, tak nie będziemy zwiedzać. To nie cztery stolice w dwa dni zwiedzane z okien autokaru podczas nocnego przejazdu. To wycieczka w czasie i przestrzeni po najciekawszym polskim osiedlu. Nie będzie katedry, bo tej tu nie ma. Z gotykiem i barokiem też byłby kłopot, ale po coś trzeba jeździć na Starówkę. U nas za to czeka mnóstwo historii, które też pewnie kiedyś przeżywaliście w swoim życiu - kto wie, może nawet na tych samych podwórkach. Modelowemu osiedlu epoki Gierka stuknęła właśnie czterdziestka. Każdy, kto przez nią przechodził wie, że to czas, w którym na to, co za nami, patrzy się trochę idealistycznie. Człowiek myśli sobie: jakie piękne było to beztroskie dzieciństwo, jaka szalona młodość i jak ciężko później tyrał, żeby coś w życiu osiągnąć. No i patrz pan - to dokładnie tak samo jak z Ursynowem. (Z okładki).
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Jako niemalże rówieśnik autora publikacji, wspomnienia i zapiski wydarzeń przeczytałem z zaciekawieniem. Lokalne krajobrazy oraz sprawy z Ursynowskiego podwórka będą bliskie nie tylko mieszkańcom dzielnicy ale i 40 latkom, którzy z sentymentem wspominają minione dekady. Ursynów z nutą humoru :-)
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo