Pójdę do jedynej

Autor:
Katarzyna Bulicz-Kasprzak
Lektor:
Konrad Biel
Wyd. w latach:
2015 - 2023
Wydane w seriach:
Duże Litery
Audiobook
Audiobook - Heraclon International
Duże Litery - Prószyński Media
Autotagi:
audiobooki
druk
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
3.0 (4 głosy)

Opowieść o dwóch młodych chłopcach, podejmujących na progu dorosłości krok, który radykalnie odmieni ich życie. Różne pobudki i środowiska, inne charaktery, lecz ta sama decyzja – kariera zawodowego żołnierza. Czy wybór na całe życie, podjęty, kiedy osobowość człowieka dopiero się kształtuje, może być tym właściwym? Jaki wpływ na niepokornego, lekkomyślnego Karola będzie miało zderzenie z wojskowym drylem? Czy pochodzący z tradycyjnej wielodzietnej wiejskiej rodziny Paweł odnajdzie swoje miejsce w koszarach w nadgranicznym mieście? Czy w ogóle można mówić o własnej drodze, kiedy każdego dnia trzeba wykonywać czyjeś rozkazy?

Losy głównych bohaterów wielokrotnie splatają się ze sobą, łączy ich wspólna służba i pragnienie szybkiego awansu, ale przede wszystkim ta szczególna żołnierska przyjaźń, która rozpoczęła się jeszcze na początku kariery wojskowej i trwa, pomimo wielu zawirowań, na dobre i złe.

Kasia Bulicz-Kasprzak urodziła się 20 marca 1976 roku w Lubaniu na Dolnym Śląsku. Po ukończeniu liceum im. Adama Mickiewicza przeniosła się do Wrocławia. Na wrocławskim uniwersytecie studiowała początkowo biologię, później polonistykę. Od 2000 roku związana jest z podwarszawskim Sulejówkiem, gdzie mieszka.

Literaturą była zafascynowana od zawsze. Rozmowy o książkach sprawiają jej niesamowitą przyjemność. Każdą wolną chwilę wykorzystuje na czytanie.

Zadebiutowała w 2012 roku powieścią "Nie licząc kota". W kolejnych latach ukazały się między innymi "Nalewka" zapomnienia i trzytomowy cykl "Po sąsiedzku".

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Nawet dobrze napisane czytadło. Autorka nie przesłodziła, ale też nie przetragizowała historii dwóch młodych chłopaków.
  • Tytuł książki przypomina fragment piosenki wojskowej, bo i o wyborze wojska jako kariery zawodowej - ta powieść tyczy. • Wybór tej drogi przez dwóch młodych chłopaków - Karola i Pawła - pochodzących z dwóch różnych światów ma zupełnie inne podłoże. • Karol - niesforny, buntowniczy syn milicjanta, trzymany twardą ręką przez ojca - nie ma wyboru, dokonano go za niego. • Paweł - spokojny, zrównoważony, zdolny uczeń - pochodzi z dość biednej rodziny wiejskiej i na karierę wojskową decyduje się, by szybko awansować społecznie, poprawiając swój byt. • Losy tych młodych ludzi krzyżują się najpierw w szkole wojskowej a później w jednostce. Poprzez ich życie, przyjaźń poznajemy codzienność wojskową, często bezwzględną, zmuszającą przedkładać rozkazy nad prywatność. • Powieść ta, to ukazanie wchodzenia w dorosłość, wyboru właściwej drogi; to podejmowanie decyzji, które wpłyną na przyszłość. • Ale obok obowiązków mamy też marzenia, plany. I to wszystko trzeba ze sobą pogodzić. • Jak poradzą sobie z tą drogą Paweł i Karol oraz inni bohaterowie tej powieści? Czym zaowocuje przyjaźń? • W powieści tej mamy przede wszystkim realistyczny obraz czasów PRL i wojskowego światka burzliwych lat ubiegłego stulecia - zakończonych ogłoszeniem STANU WOJENNEGO. • To ostatnie zdanie w tej powieści. • Fabuła dość ciekawa, choć prosta. Czytało się sprawnie, dzięki kunsztowi pisarskiemu autorki. Ale czułam po przeczytaniu pewien niedosyt, zabrakło mi "tego pazura" znanego z innych powieści autorki.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:Pójdę do jedynej [audio]
Autor:Katarzyna Bulicz-Kasprzak
Lektor:Konrad Biel
Wydawcy:Legimi (2019-2023) Wydawnictwo Prószyński i Spółka (2017-2023) Heraclon International (2021) Storybox.pl - Heraclon International (2021) Wydawnictwo Storybox.pl (2017-2021) w porozumieniu z Wydawnictwem Prószyński Media (2017) NASBI (2017) ebookpoint BIBLIO (2017) Świat Książki (2015)
Serie wydawnicze:Duże Litery Audiobook Audiobook - Heraclon International Duże Litery - Prószyński Media
ISBN:978-83-8097-162-2 978-83-8123-413-9 978-83-8123-427-6 978-83-8233-456-2 978838123413 83-8097-162-2 9783-8123-413-9 978-83-9097-162-2
Autotagi:audiobooki beletrystyka CD dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura piękna MP3 nagrania powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 29 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo