Sidney Chambers:

złowroga noc

Tytuł oryginalny:
Sidney Chambers and the perils of the night
Autor:
James Runcie
Tłumacz:
Ewa Penksyk-Kluczkowska
Wydawcy:
Wydawnictwo Marginesy (2017)
IBUK Libra (2017)
Legimi (2017)
Wydane w seriach:
Zagadki Grantchester
Grantchester mysteries
ISBN:
978-83-65586-00-1, 978-83-65780-15-7
978-83-65780-16-4
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
powieści
proza
5.0

Ksiądz Sidney Chambers musi zbadać okoliczności rzekomo przypadkowej śmierci wykładowcy, który spadł z wieży kościoła podczas ryzykanckiej wspinaczki – szybko się okazuje, że w sprawę uwikłany jest brytyjski wywiad, zmarły prowadził co najmniej podwójne życie i na pewno nie zginął na skutek nieszczęśliwego splotu okoliczności. Z pozoru przypadkowa śmierć spotyka też innego wykładowcę Cambridge – mężczyzna umiera w wannie na zawał serca i tylko wnikliwe śledztwo i niesłychany upór Sidneya doprowadzają do zdemaskowania przewrotnego mordercy.

W Grantchester zdarzają się zbrodnie wyrafinowane , ale też prozaiczne, takie jak podpalenie pracowni sławnego niegdyś fotografika, dorabiającego sobie fotografowaniem roznegliżowanych dziewcząt . Zdarzają się i takie, po których naprawdę ciężko się pozbierać – gdy ofiarą haniebnych uprzedzeń pada wspaniały młody człowiek, utalentowany krykiecista.

Sidney musi rozwikłać każdą z tych spraw, a do tego rozstrzygnąć rozterki sercowe - chciałby się związać z czarującą wdową Hildergard, ale wciąż czuje słabość do szalonej Amandy, którą zresztą ratuje z kompromitujących tarapatów. Szukając rozwiązani własnych problemów, trafia do Niemiec w przeddzień powstania muru berlińskiego i oczywiście pakuje się w sam środek międzynarodowej afery szpiegowskiej.>

Wyborna lektura... Dobry człowiek w niedoskonałym świecie – przywitajmy go w gronie klasycznych detektywów. „Daily Mail”

Uroczo staroświecka seria, obfitująca w sprawne zwroty akcji. „Independent”

Morderstwa w Midsomer połączone z Kościołem anglikańskim i doprawione niespotykanym urokiem. „Spectator”

Angielska w każdym calu, wybornie napisana, doskonale oddaje klimat epoki, a do tego jest kąśliwie dowcipna. Poproszę dokładkę! „Country Life”

James Runcie (ur. w 1959 w Cambridge), syn arcybiskupa Canterbury i pianistki lady Rosalind Runcie, brytyjski pisarz, autor filmów dokumentalnych, producent telewizyjny i reżyser teatralny. Stale współpracuje z BBC. Oprócz sześciotomowego cyklu Zagadki Grantchester, na podstawie którego powstał serial o przygodach księdza Sidneya Chambersa, wydał sześć powieści. Mieszka w Edynburgu i Londynie.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Ciekawa książka. Przeważnie wolę powieść o zbioru krótszych historii, ale czyta się raczej dobrze i z zain­tere­sowa­niem­.Pierwsza historia jest dość niejasna. Natomiast ostatnia jest niestety beznadziejna. Ale poza tym przyjemna lektura.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo