Wiatr od jezior

Autor:
Katarzyna Enerlich
Lektor:
Elżbieta Kijowska
Wyd. w latach:
2007 - 2020
Wydane w seriach:
Czytak Larix
Czytak Larix 21720-21738
ISBN:
978-83-7779-410-4, 978-83-7779-411-1
Autotagi:
audiobooki
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
powieści
proza
Więcej informacji...
3.3 (3 głosy)

W swojej najnowszej powieści autorka splata dwa wątki pochodzące z różnych okresów historycznych. Z jednej strony przenosimy się do roku 1922, kiedy to na terenach bliskich dzisiejszym Mikołajkom osiedlili się mormoni. Wraz z połową jednego z pierwszych małżeństw zawartych w nowej religii obserwujemy, jaki wpływ na te tereny wywarło pojawienie się innowierców. Z kolei druga część akcji ma miejsce ponad 70 lat później; tu z kolei towarzyszymy głównej bohaterce, dziennikarce Annie, w rozwiązywaniu zagadki tajemniczych, rytualnych mordów na zwierzętach. Obie historie okazują się mieć punkty wspólne (a jakże!) i wspaniale się łączą tym razem nie za sprawą głównej bohaterki i jej własnej historii rodzinnej, Anna jest bowiem tylko odkrywcą zagadki mającej swój początek przed laty. Rok 1922. Większość mieszkańców Zełwąg w pobliżu Mikołajek, stanowiących niezwykle zżytą społeczność, staje się Mormonami. Rok 1998. W podmrągowskich lasach ktoś podpala na kamieniach ofiarnych zabite zwierzęta. Anna Sołowiecka, dziennikarka „Głosu Mrągowa” chce dociec, kim jest sprawca i w jakim celu to robi. Jednocześnie próbuje rozwiązać zagadkę tajemniczej śmierci swojej przyjaciółki, mimo iż policja przyjęła wersję samobójstwa. Ma przeczucie, że obie sprawy coś łączy. W mieście pojawia się czarnoskóry Bernard Mulunda Mayingo Bajohr. Spotkanie z nim prowadzi do odtworzenia przedwojennej historii Zełwąg. Fakty zaczynają się ze sobą splatać. Niespodziewanie jednak dziennikarska dociekliwość staje się śmiertelnie niebezpieczna.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Akcja najnowszej książki tej autorki przenosi nas w lata 1922 - 1946 oraz współcześniejsze 1998 - 1999, do wioski zwanej kiedyś Solbongen, a po wojnie Zewłągami. • W powieści przeplatają się dwa wątki: przedwojenny, gdy to na terenie Mazur, w okolicach Mikołajek, osiedlili się mormoni i w końcówce lat dziewięćdziesiątych, gdy dziennikarka "Głosu Mrągowa" Anna , na wieść o odnalezieniu całopalnych ofiar zwierząt i okrutnej śmierci serdecznej przyjaciółki - bibliotekarki Marty - postanawia i służbowo, i prywatnie poszperać, celem wyjaśnienia okoliczności. • A ta konieczność rozwiązania obu problemów doprowadza ją do polskich mormonów. • Jacy to ludzie? Dobrzy, źli, fanatyczni a jeszcze do tego innowiercy? Co przyniosą poszukiwania Anny? Jak głęboko sięgają tajemnice? Czy zło panoszące się przez pokolenia jest wynikiem rytuału religijnego, czy zależy od człowieka? • Książka ta , choć z elementami fikcji literackiej, moim zdaniem, należy do doskonałej literatury popularnej • Autorka pięknie operuje stylem, fascynując nas mazurskim krajobrazem i historią mormonów, fascynując urokliwością mazurskich jezior i mazurskiej prowincji pełnej uroczych wsi i miasteczek.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:21738
Autor:Katarzyna Enerlich
Lektor:Elżbieta Kijowska
Wydawcy:NASBI (2020) ebookpoint BIBLIO (2020) Wydawnictwo MG Ewa Dorota Malinowska-Grupińska (2017-2020) Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix (2007-2018) IBUK Libra (2017) Legimi (2017) Papierowy Księżyc (2017)
Serie wydawnicze:Czytak Larix Czytak Larix 21720-21738
ISBN:978-83-7779-410-4 978-83-7779-411-1
Autotagi:audiobooki beletrystyka CD czytak dokumenty elektroniczne druk DVD e-booki epika książki literatura literatura piękna MP3 nagrania powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 22 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo