Nad rodzinnym albumem

Wywiad:
Teresa Lipowska
Ilona Łepkowska
Autor:
Teresa Lipowska
Wydawcy:
Wydawnictwo Dolnośląskie (2019)
Publicat (2017)
Wydawnictwo Dolnośląskie - Publicat (2017)
Wydawnictwo Dolnośląskie. Oddział Publicat (2017)
ISBN:
978-83-245-8266-2
Autotagi:
beletrystyka
druk
elementy biograficzne
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
rodzina
3.0 (2 głosy)

Jeśli miałabym o sobie powiedzieć coś jednym zdaniem, to powiedziałabym, że kocham żyć! Teresa Lipowska, znana i lubiana aktorka teatralna i filmowa, artystka kabaretowa, niezapomniany głos Teatru Polskiego Radia. Swoją rolą Barbary Mostowiakowej w serialu "M jak miłość" podbiła serca widzów w Polsce i za granicą. Wystąpiła w blisko stu pięćdziesięciu przedstawieniach teatralnych, ponad siedemdziesięciu filmach i wielu spektaklach radiowych. Została wyróżniona radiową nagrodą Wielki Splendor oraz platynową Telekamerą. W serdecznych rozmowach z Iloną Łepkowską zaprasza czytelnika do swojego świata. Przy aromatycznej herbacie snuje wspomnienia o domu i rodzinie, teatrze, filmie i radiu oraz codziennych troskach i wielkiej miłości. Tę podróż w czasie ubarwiają dziesiątki zdjęć z jej rodzinnego albumu. Ilona Łepkowska, znana scenarzystka popularnych seriali (m.in. "M jak miłość", "Klan", "Na dobre i na złe", "Barwy szczęścia"), producentka filmowa i telewizyjna, felietonistka. Autorka powieści "Pani mnie z kimś pomyliła". Poznała Teresę Lipowską w czasie pracy nad "M jak miłość". Gdy aktorka zdecydowała się na spisywanie swoich wspomnień, nie wyobrażała sobie, by rozmowy do książki o niej przeprowadził ktoś inny niż Ilona Łepkowska. Tak też się stało: Poczułam, że nie tylko powinnam, ale też chcę to zrobić. Później umówiłyśmy się w jej mieszkaniu na herbatę... - wspomina Ilona Łepkowska.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Teresa Lipowska - NAD RODZINNYM ALBUMEM. TERESA LIPOWSKA W ROZMOWIE Z ILONĄ ŁEPKOWSKĄ. • W ciepłej, serdecznej rozmowie, ze znaną scenarzystką, aktorka gawędziarsko snuje opowieść: o swoim rodzinnym domu, błędach młodości, a najważniejszy to jej zdaniem pierwszy nieudany związek , po którym zostało jej tylko nazwisko, szczęśliwym i długoletnim małżeństwie z Tomaszem Zaliwskim. Opowiada też o swojej pracy zawodowej: spektaklach teatralnych, kabarecie Dudek, próbach operetkowych, filmach, w których występowała i serialach, szczególnie tym, którego gwiazdą jest do dziś. • Ale kariera zawodowa pozostaje jak gdyby w tle tej opowieści, bo ważna jest dla niej rodzina. • W jednej z recenzji wyczytałam, że Lipowska to taka Mostowiakowa z "M jak miłość". • Cała opowieść "okraszona" jest ogromną ilością zdjęć z rodzinnego albumu, tych osobistych, jak i archiwizujących całe życie artystyczne aktorki. • POLECAM tę rozmowę z legendą scen i gwiazdą dużego i małego ekranu.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo