Unorthodox:

jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów

Tytuł oryginalny:
Unorthodox
the scandalous rejection of my Hasidic roots,
Autor:
Deborah Feldman
Tłumacz:
Kamilla Sławińska ...
Wydawcy:
Wydawnictwo Poradnia K (2017-2021)
Legimi (2017-2021)
Wydawnictwo Literackie (2012)
ISBN:
978-83-63960-84-1, 978-83-63960-85-8
978-83-66005-99-0, 978-83-66555-13-6
Autotagi:
biografie
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
powieści
Więcej informacji...
3.9 (13 głosów)

Nowy Jork, Brooklyn - chasydzka dziewczyna uwięziona w jednym z najbardziej otwartych miast świata. Nastolatka bez książek, kina, teatru, koncertów, spotkań z rówieśnikami. Poddana opresyjnej tradycji i religii ortodoksyjnej społeczności.
Trudno sobie wyobrazić świat nastoletniej Deborah, zmuszonej do małżeństwa, ogolonej na łyso w dniu ślubu i poddanej przyśpieszonej lekcji dojrzewania seksualnego. Trudno uwierzyć, że w XXI wieku dziewczyna mieszkająca w Nowym Jorku nie może posługiwać się angielskim, bo to język zepsucia i zła i jest więziona w domu.
Feldman wpuszcza nas do hermetycznego świata, którego grzechy są starannie ukrywane i wypierane. Autorka w przejmujący sposób relacjonuje, jak wyglądało jej życie, pełne nakazów i zakazów.
Życie, które opierało się na milczącym przyzwoleniu na cierpienie, zniewolenie i przemoc. Przypłaca je ciężką nerwicą.
Deborah ucieka. Po urodzeniu dziecka wie, że jeśli chce uchronić swojego syna przed podobnym losem musi porzucić męża, rodzinę i wspólnotę. Rozpoczyna nowe życie.
NA PODSTAWIE KSIĄŻKI „UNORTHODOX. JAK PORZUCIŁAM ŚWIAT ORTODOKSYJNYCH ŻYDÓW” POWSTAŁ SERIAL NETFLIXA PO TYM SAMYM TYTUŁEM.
O autorce
Deborah Feldman urodziła się i wychowała we wspólnocie ortodoksyjnych Żydów w Williamsburgu na Brooklynie. W bardzo młodym wieku została wydana za mąż w aranżowanym małżeństwie, a dwa lata później urodził się jej syn. Wspomnienia, które opublikowała, mając 25 lat, stały się bestsellerem New York Timesa. Dwa lata później napisała ich kontynuację pod tytułem „Exodus”. Jej książki zostały przetłumaczone na hebrajski i niemiecki. Feldman obecnie mieszka w Berlinie wraz ze swoim synem.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Świetna książka obrazująca i wyjaśniająca wiele z zasad i tradycji obowiązujących wśród ortodoksyjnych Żydow- film jest tylko ułamkiem książki, luźno powiązanym; naprawdę warto przeczytać !
  • Kiedy zaczęłam czytać prolog książki Służąca od @alicja_sinicka byłam zawiedziona. No bo jak to tak od razu dowiadujemy się, co się wydarzy? O ja głupia! Dopiero później zrozumiałam, jak niewiele wiem. • Pełna recenzja: [Link]
  • Świat ortodoksyjnych chasydów z Williamsburga, dzielnicy Nowego Jorku, pokazany oczami kobiety, która odeszła z tej społeczności. Pokazała, jak wychowanie w restrykcyjnej religijnie wspólnocie, gdzie nie ma odstępstw od surowych reguł, wpływa na człowieka.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:the scandalous rejection of my Hasidic roots,
Autor:Deborah Feldman
Tłumaczenie:Kamilla Sławińska Kaja Gucio
Wydawcy:Wydawnictwo Poradnia K (2017-2021) Legimi (2017-2021) Wydawnictwo Literackie (2012)
ISBN:978-83-63960-84-1 978-83-63960-85-8 978-83-66005-99-0 978-83-66555-13-6
Autotagi:audiobooki autobiografie beletrystyka biografie dokumenty elektroniczne druk e-booki elementy biograficzne epika książki literatura literatura faktu literatura faktu, eseje, publicystyka literatura piękna muzyka nagrania nagrania muzyczne powieści proza religia rodzina zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 22 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo