Księga i miecz

Tytuł oryginalny:
Blood of lambs
Inne tytuły:
wspomnienia byłego terrorysty
zbrodnia i odkupienie
Autorzy:
Kamal Saleem
Vincent Lynn
Tłumacz:
Lesław Czapski
Wydawca:
Nowe Media (2014)
ISBN:
978-83-7752-027-7
Autotagi:
beletrystyka
biografie
druk
książki
4.0

Jak niewinny chłopiec może wyrosnąć na pełnego nienawiści terrorystę? Gdy Kamal Saleem miał cztery lata, matka powiedziała mu, że jego powołaniem jest zabijanie niewiernych - zwłaszcza Żydów i Amerykanów. Kiedy liczył zaledwie siedem lat, wziął udział w swojej pierwszej misji, szmuglując broń do Izraela. Osiem lat później był już ekspertem - w obozach libijskiego dyktatora Muammara Kaddafiego szkolił bojowników z różnych stron świata. Dżihad zawiódł go między innymi do Paryża, Londynu i Kabulu. Kamal odwiedzał pałace arabskich szejków, zbierał miliony dla Organizacji Wyzwolenia Palestyny. Wreszcie został wysłany do Stanów Zjednoczonych, by nawracać na radykalny islam słabych, biednych i potrzebujących. Wypadek spowodował, że zaczął kwestionować cel, któremu poświęcił swoje życie. Dobroć okazana mu przez obcych zmieniła jego serce. Poznał miłość. To niezwykła, osobista historia o tym, jak kształtuje się islamskiego terrotystę, ale także o przemianie i budzeniu się świadomości.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • "Księga i miecz. Zbrodnia i odkupienie. Wspomnienia byłego terrorysty" • Autor: Kamal Saleem • Moja ocena: 8/10. • Książka autorstwa Kamala Saleema to wyjątkowa pozycja reporterska, która wciąga czytelnika od pierwszych stron. Napisana w klarowny sposób, charakteryzuje się logicznym układem wydarzeń, odnosząc się zarówno do czasu, jak i miejsca, w którym się rozgrywają. Można zastanawiać się, czy książka ta jest bardziej reportażem, czy autobiografią, jednak obie te formy się tu przenikają, tworząc spójną i fascynującą całość. • Temat terroryzmu, choć istotny, wydaje się być raczej tłem dla głębszej refleksji. Książka w znacznej mierze skupia się na kulturze i codziennym życiu w świecie Islamu, ukazując, jak religia i tradycje kształtują codzienność, a także, jak wpływają na decyzje jednostek. Kluczowym elementem jest przemiana, jakiej doświadczył autor, odkrywając Żywego Boga, co stanowi centralny punkt tej historii. • To książka warta uwagi, nie tylko ze względu na tematykę, ale również na szczere i głębokie przesłanie o odkupieniu i wewnętrznej przemianie. • Polecam serdecznie.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo