Królestwo za mgłą

Inne tytuły:
z autorką "Pasażerki" rozmawia Michał Wójcik
Autorzy:
Zofia Posmysz (1923-2022)
Michał Wójcik ...
Wywiad:
Zofia Posmysz (1923-2022)
Michał Wójcik
Wydawca:
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (2017-2021)
Wydane w seriach:
Znak Litera Nova
ISBN:
978-83-240-3727-8, 978-83-240-8327-5
83-240-3727-8, 978-83-240-3727-9
Autotagi:
druk
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
sprawozdania
Więcej informacji...
4.8 (6 głosów)

Rozmowa z autorką "Pasażerki", legendarną pisarką, która przetrwała obozy w Auschwitz, Ravensbrück i Neustadt-Glewe. Reguły obozowej gry: – nie daj się uderzyć, bo siniak prowokuje oprawców do dalszego bicia, – na apelu stawaj w środku – skrajne szeregi atakują psy, – najważniejsze: naucz się rozmawiać z oprawcami. Bo nawet kat ma słabości. A ofiara nie zawsze jest bezbronna. Trafiła do Auschwitz, mając niespełna dziewiętnaście lat. Ponad siedemdziesiąt lat po wojnie po raz pierwszy opowiada całą swoją historię. Zofia Posmysz, więźniarka o numerze 7566, mówi o nieludzkich warunkach pracy w kompanii karnej, a także opisuje swoją skomplikowaną relację z esesmanką Anneliese Franz, relację, która wykraczała poza schemat ofiary i kata. Zofia Posmysz zdradza, skąd czerpała siłę, choć była świadkiem niewyobrażalnego. I jak to się stało, że ponownie zaufała życiu /Powyższy opis pochodzi od wydawcy/.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • 15 rozmów z Zofią Posmysz. Każda poruszająca, prawdziwa, trafiająca prosto w serce. Zdecydowanie należy tą książkę przeczytać.
  • "...czy istnieje pełne szczęście? Nie wiem. Szczęście ma się chyba w sobie." • Książka wywiad z cudowna kobietom. Kobietom aktywna mimo swoich 93 lat (w chwili wywiadu). Cudowny człowiek przez duże C i wspaniała kobieta. Nie wymyśl, nie konfabuluje, mówi tylko to czego sama jest pewna, sama przeżyła. A pamięć... Boże mój, jaka pamięć. • Pan Michał Wójcicki gruntownie przygotowany do rozmowy z Panią Zofią. Zadał wszystkie pytania jakie i ja bym zadała. Bardzo dobra robota Panie Michale. • Polecam z całego serca. Nie można nie przeczytać.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:z autorką "Pasażerki" rozmawia Michał Wójcik
Autorzy:Zofia Posmysz (1923-2022) Michał Wójcik Zofia Posnysz
Wywiad:Zofia Posmysz (1923-2022) Michał Wójcik
oraz:Michał Wójcik
Wydawca:Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (2017-2021)
Serie wydawnicze:Znak Litera Nova
ISBN:978-83-240-3727-8 978-83-240-8327-5 83-240-3727-8 978-83-240-3727-9
Autotagi:biografie druk elementy biograficzne epika historia książki literatura literatura faktu, eseje, publicystyka literatura piękna literatura stosowana proza sprawozdania
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 12 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo