Życie miasta średniowiecznego

Autor:
Henryk Samsonowicz (1930-2021)
Wydawcy:
Legimi (2017)
Wydawnictwo Poznańskie (2001-2017)
Państwowe Wydawnictwo Naukowe (1970)
Wydane w seriach:
Czas i Myśl
Czas i Myśl - redaktor serii Ryszard Wryk
ISBN:
83-7177-186-X, 83-7177-472-9
978-83-7177-905-3, 978-83-7976-808-0
Autotagi:
druk
książki
podręczniki
4.7 (3 głosy)

Czytając tę książkę poczujesz puls miasta tętniącego życiem, krzykiem, muzyką, kłótnią, a często milczącego chorobą i śmiercią. Miasta otaczano murami, które czasem dzieliły i wykluczały, ale równie często łączyły mieszkających w nich ludzi dając poczucie wspólnoty. Jesteś ciekaw co średniowieczni mieszczanie jedli, pili? Jak się bawili, chorowali i umierali? Jak walczyli i kochali? Tak książka jest właśnie dla Ciebie. Z tej książki dowiesz się również o wielu, dawno już nie istniejących zawodach wykonywanych z wielką pasją przez mistrzów cechów. A po opowieściach o rajcach miejskich zrozumiesz, że władza deprawowała już w wiekach średnich. A ponieważ w miastach trwała wymiana towarów, to jej skutkiem było mieszanie się kultur, religii, obyczajów. W miejskiej wspólnocie powstawały nowe idee, ścierały się koncepcje i poglądy, tworzył się nowy świat.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Książka w doskonały sposób opisuje życie w mieście w czasach śred­niow­iecz­nych­. Skontrastowanie miast polskich do eurpejskich ośrodków miejskich ukazuje różnice oraz podobieństwa pomiędzy państwem polskim oraz (szczególnie) zachodnią Europą, w głównej mierze Francją, państwami niemieckimi oraz włoskimi. Podczas czytania książki czytelnik dowie się wiele rzeczy, o których nie mówi się na codzień np. o tym, że obecnie pracujemy ok. dwóch razy mniej niż w XIV-wiecznej Polsce. Autor bardzo dokładnie opisuje rozwój miast śred­niow­iecz­nych­ oraz stosunków międzyludzkich pomiędzy mieszkańcami pochodzącymi z różnych grup społecznych. Książkę pragnę polecić szczególnie osobom zainteresownym średniowieczem lub takim, które pragną w pewien sposób ,,zabłysnąć" przed społecznością. Pozycja godna jest poświęcenia paru godzin na jej przeczytanie, gdyż wiedzy, któa zawarta jest w tej książce, niekiedy nie bylibyśmy w stanie poznać z żadnego innego źródła.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo