Jak Eskimosi ogrzewają swoje dzieci?:

rodzicielskie przygody z całego świata

Tytuł oryginalny:
How Eskimos keep their babies warm and other adventures in parenting around the world
Autor:
Mei-Ling Hopgood
Tłumacz:
Marta Panek
Lektor:
Katarzyna Puchalska
Wydawcy:
Wydawnictwo Mamania (2016-2019)
Wydawnictwo Mamania - Grupa Wydawnicza Relacja (2016-2019)
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym LARIX (2007-2019)
Grupa Wydawnicza Relacja
Wydane w seriach:
Czytak Larix
ISBN:
978-83-65087-77-5, 978-83-66117-62-4
978-83-66117-90-7
Autotagi:
audiobooki
druk
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
4.0

Bardzo przyjemna książka obrazująca różne podejścia do opieki nad dziećmi w różnych krajach i kulturach. Moje ulubione rozdziały to ten o jedzeniu: Francuzi na wsiach celebrują przygotowywanie posiłków i jedzenie. Traktują je jak ważną część codzienności, podczas gdy dla wielu z nas jest to przykry obowiązek który zajmuje "cenny" czas. Mei-Ling Hopgood, świeżo upieczona mama z przedmieść Michigan, po przeprowadzce do Buenos Aires jest zaszokowana tym, że argentyńscy rodzice pozwalają swoim dzieciom brykać do późna w nocy. Czy rzeczywiście jest to korzystne dla rozwoju dziecka i życia całego społeczeństwa? Kierowana dziennikarską dociekliwością i matczyną potrzebą dokonywania jedynie słusznych wyborów, Hopgood rozpoczyna podróż w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania nurtujące rodziców na całym świecie: o której dziecko ma iść spać? kiedy może zacząć korzystać z nocnika? co dawać mu do jedzenia? kiedy zacząć uczyć je alfabetu? Wnikliwie obserwowała rodziców z wielu krajów, rozmawiała z antropologami, nauczycielami i specjalistami od opieki nad dziećmi i odkryła niezmierzone pokłady pomysłów na rodzicielstwo. Chińczycy przodują we wczesnym treningu nocnikowym ich maluchy pozbywają się pieluch w wieku sześciu miesięcy. Kenijki noszą dzieci w kolorowych chustach to nie tylko część ich dziedzictwa kulturowego, ale i konieczność w kraju, w którym równe chodniki są rzadkością.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Dość interesująca książka, zawiera sporo ciekawostek z całego świata. Chociaż przyznam, że momentami narracja jest dość "ciężka" i przydługawa i mimo wszystko samych ciekawostek jest mniej niż się spodziewałam.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo